Nemecko nepotrebuje plyn od Trumpa, tvrdí David Reay z Handelsblatt

Nemecko nepotrebuje americký plyn a krajina nemusí “diverzifikovať” ponuku. Zemný plyn v roku 2016 dosiahol 22,6% energetickej štruktúry krajiny. Súčasne podľa posledných dostupných údajov z roku 2015 tvorilo Rusko 35% zásielok, 34% potom Nórsko a 29% Holandsko . Rusko teda poskytuje iba 6% nemeckých energetických potrieb.

Spojené štáty sa snažia presvedčiť Nemecko, aby si kúpilo americký skvapalnený zemný plyn a  aby krajiny odmietla nakupovať ruský plyn, napísal nemecký denník Handelsblatt.

David Reay komentátor denníka  uviedol, že by to z hospodárskeho hľadiska nebolo ekonomicky výhodné, a tiež by to neprispelo k bezpečnosti dodávok energie do Nemecka.

V nádeji, že Nemecko donúti opustiť ruský zemný plyn, sa Spojené štáty snažia presvedčiť krajinu, aby kúpila to, čo nepotrebuje – americký skvapalnený zemný plyn, napísal v Handelsblatt.

Podľa amerického veľvyslanca v Nemecku Richarda Grenelleho a zástupcu amerického ministerstva energetiky Dana Broilletta, dovoz amerického zemného plynu umožní Nemecku “zabezpečiť dodávky energie” a podporu “úsilia o diverzifikáciu energie”, ako aj posilnenie transatlantického spojenectva.

Avšak  podľa autora je zrejmé, že nejde o zvýšenie predaja amerického plynu, zabezpečenie väčšej energetickej bezpečnosti alebo posilnenie aliancie. Návrh je sofistikovaným  varovaním Nemcku o nutnosti opustiť ruský plyn.

A hoci Angela Merkelová nezdieľa názory Donalda Trumpa, že sa jej krajina stala “zajatcom” ruských dodávok energie, náhle prejavila záujem o americký návrh. Podľa autora článku vidí kancelárka v tomto pomerne lacnom a jednoduchom spôsobe upokojenie “excentrického” amerického prezidenta.

“Existuje iba jeden problém: Nemecko nechce kupovať americký skvapalnený zemný plyn a nepotrebuje ho,” napísal autor.

Po prvé, je to zapríčinené skutočnosťou, že ako správne zaznamenali aj v USA, Nemecko nemá infraštruktúru potrebnú pre prijímanie amerického plynu. Všetok plyn ide do Nemecka cez potrubia z Ruska, Nórska a Holandska. V súčasnej dobe Nemecko zvažuje myšlienku vybudovania terminálu pre príjem amerického skvapalneného plynu na pobreží Severného mora. Avšak len málo ľudí sa domnieva, že to prinesie zisk, poznamenal autor.

Po druhé, Nemecko plánuje opustiť uhľovodíkové zdroje energie už v roku 2050. Navyše, aj keby bol zemný plyn dobrým mezidobým zdrojom energie na ceste k nulovým emisiám, aký je dôvod investovať do úplne nového systému, ktorého potreba zmizne za 32 rokov? Zvlášť vzhľadom na to, že existuje lacnejší spôsob dodávok – “Nord Stream – 2”.

Po tretie, ak Nemecko kúpi americký plyn, do krajiny dorazí rad nákladných a ekologicky znečisťujúcich tankerov, čo negatívne ovplyvní obraz “zelenej” krajiny.

Okrem toho Nemecko nepotrebuje americký plyn a krajina nemusí “diverzifikovať” ponuku. Zemný plyn v roku 2016 dosiahol 22,6% energetickej štruktúry krajiny. Súčasne podľa posledných dostupných údajov z roku 2015 tvorilo Rusko 35% zásielok, 34% potom Nórsko a 29% Holandsko . Rusko teda poskytuje iba 6% nemeckých energetických potrieb.

A konečne, hoci Rusko neváha využiť obrovské zásoby plynu ako politický nástroj, Nemecko sa nebude chrániť tým, že nahradí Rusko Spojenými štátmi, ktorého prezident sleduje politiku “predovšetkým Amerika” a má vášeň pre obchodné vojny. Nič nepresvedčí Nemecko, aby takéto riziko prijalo, dodal komentátor Handelsblatt.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.