Nie je rozdiel v klane Kiskovcov a Mariánom Kočnerom, trvrdí Slavěna Vorobelová predsedníčka NÁRODNEJ KOALÍCIE

Nevidím rozdiel v klane Kiskovcov v rokoch 1999 – 2009 a Mariánom Kočnerom v tom období. Keď si k tomu prirátate daňové účinné ľútosti na spôsob Baštrňáka a teraz pozemkovú kauzu, máte pred sebou človeka, ktorý by v normálnej krajine, ak chcete západnej liberálno-demokratickej – čo tak miluje bratislavská kaviareň, nebol už prezidentom ani minútu. Politická kultúra tých obľúbených krajín by mu to nedovolila. Paradoxne u nás je etalónom morálky a ešte má tu bezočivosť poučovať a kázať iným. Mal by sa pozrieť do zrkadla. 

Kto je Slavěna Vorobelová? V poslednej dobe si vás ľudia viac ako s predsedníckym postom v Národnej Koalícii spájajú s komunálnymi voľbami v Humennom. Podľa niektorých médií sa vám podarilo úplne prepólovať kampaň, tak že ste dnes hlavnou vyzývateľkou Jany Vaľovej zo Smer. Prečo sa predsedníčka mimoparlamentnej strany rozhodla kandidovať na primátorku Humenného? Plus zopakujem otázku z úvodu: Kto je Slavěna Vorobelová?

Ako predsedníčka novej politickej strany NÁRODNÁ KOALÍCIA chcem spájať ľudí, ktorí zažili peripetie so štátnou či verejnou správou, neprávosť či aroganciu vládnej moci na vlastnej koži, a majú reálnu potrebu v našej krajine niečo zmeniť. Sám pešiak v poli bohužiaľ na Slovensku absolútne nič nezmôže, a preto aj ja som sa prvýkrát v živote začala politicky angažovať. Moja rodina je slovensko – rusínsko – ukrajinská. Už ako dieťa som rozprávala po „rusnácky“, neskôr samozrejme anglicky, nemecky aj taliansky. Veľa som cestovala a snažila sa spoznávať ľudí a život aj v iných krajinách, slovenských metropolách, ale Humenné mi je stále najviac srdcu blízke a je a bude mojim domovom.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať na post primátorky mesta Humenné? S ktorými stranami si viete predstaviť spoluprácu?

Po prvé pretože sa mi nepáči „gazdovanie“ v podaní SMER-SD s mestskými peniazmi a klamanie Humenčanov, hľadí sa vo zvýšenej miere len na osobné a biznis záujmy vybraných zástupcov radnice, pričom problémy bežných ľudí sú z rôznych dôvodov na druhej koľaji. Sú to bohužiaľ fakty, na ktoré upozorňujem pravidelne. Ľudia v meste môžu mať predsa oveľa väčšie benefity, ak by peniaze smerovali tam, kam majú, realizovali sa transparentné verejné obstarávania a ak by sa predkladali návrhy bez „biznis“ záujmov vyvolených jednotlivcov. Po druhé, viem si predstaviť spoluprácu s každým, kto má reálnu snahu niečo zmeniť k lepšiemu. Politika je o ľuďoch, nie o stranách, a to predovšetkým tá na komunálnej úrovni.

Čo by ste chceli podniknúť v oblasti riešenia rómskej problematiky v Humennom, najmä v súvislosti s mestskou časťou Podskalka?

Riešením je v prvom rade vzdelávanie týchto ľudí a to od útleho detstva, teda dôležité bude začleňovať deti do kolektívu a nie segregovať ich tým, že mesto im zriadi škôlku a školu v osade. To má totižto svoje následky neskôr, keď opustia tieto zariadenia a stáva sa to len časovanou bombou ako sme toho už svedkami v súčasnosti. Určite je vítaná pomoc aj aktivistov, združení a ľudí žijúcich priamo v tejto časti mesta. Príkladom môže byť obec Spišský Hrhov, že všetko sa dá riešiť, keď sa chce, záleží len a len na prístupe kompetentných.

Pomenujte 3 verejné investície, ktoré považujete za dôležité a snažili by ste sa ich presadiť.

Za dôležité považujem modernizáciu mestského kultúrneho strediska a oživenie amfiteátra, aby sa tento kultúrny stánok stal miestom oddychu, zábavy, stretnutí s priateľmi, priestorom pre rôzne dobročinné a charitatívne účely, vzdelávacie podujatia, workshopy, kde si ľudia budú môcť navzájom pomáhať a vymieňať zážitky, poznatky či skúsenosti. Podstatné však bude, akých zástupcov, teda poslancov si Humenčania zvolia do mestského zastupiteľstva, ale verím, že riešenia a cesty na uspokojenie potrieb a priorít občanov sa určite nájdu. V súvislosti so životným prostredím si myslím, že je dôležité investovať aj do podzemných kontajnerov na separovaný odpad, či vybudovanie dostupných nájomných bytov pre mladé rodiny, budovanie parkovacích domov, rekonštrukcie mestských budov, opravu chodníkov, ciest či vnútroblokov, atď.

Je Humenné podľa Vás v súčasnosti v dobrej hospodárskej a finančnej kondícii?

Podľa FINSTATU stúpla celková zadlženosť zo 17% na 33% a aj podľa hodnotenia INEKO sa mesto Humenné nachádza na 104. mieste zo 138. Zároveň najnovší prieskum Transparency intenational Slovensko hovorí, že humenská správa patrí v transparentnosti na 100. miesto zo 100. Občania majú právo vedieť, čo koľko stálo a akým spôsobom prebehlo verejné obstarávanie, kto sú vlastne dodávatelia mesta. To sa nedozvieme ani z mestských novín, ktoré taktiež v hodnotení dopadli na jednej z najhorších priečok.

Koho by ste si v prípade víťazstva vybrali za Vášho zástupcu?

Zástupcom môže byť len poslanec, teda zloženie mestského zastupiteľstva zatiaľ nepoznám, ale bol by to pravdepodobne človek, ktorí by získal výrazný počet voličských hlasov.

Aký finančný rozpočet predpokladáte na svoju kampaň? Koľko ste doteraz prečerpali?

Odhadujem cca 4000 eur, spolu aj s poslaneckou kampaňou v Humennom za stranu Národná koalícia, kde za poslancov kandiduje okrem mňa aj Milena Lancošová, Peter Capcara a Tomáš Čergel. Zatiaľ boli uhradené výdavky v sume cca 2500 eur.

Vzdiaľme sa teraz na chvíľu z Humenného a poďme na všeobecné politické témy. Práve dnes, pred niekoľkými hodinami prezident Andrej Kiska prehral súd o pozemok. Sudca Miroslav Radačovský ho vyzval, aby odstúpil z funkcie prezidenta. Mama zubára Franca, s ktorým sa prezident súdil, Anna Francová bola po verdikte súdu dojatá. „Som šťastná,“ povedala…

V prvom rade chcem vyjadriť podporu rodine zubára Franca a povedať, že som im ako každý bežný človek držala palce. Rozsudok sám o sebe je odvážny a verím, že aj keď sa prezident odvolá, nakoniec pravda zvíťazí a hlavne poškodená rodina súdny spor dotiahne do úspešného konca.

Mal by teda podľa vás Andrej Kiska rezignovať, ako hovorí sudca Radačovský?

Povedzme si teda, kto je Andrej Kiska. Na rovinu a úprimne. Ako k majetku prišiel. Ako skončili Levočské Strojárne, či Bučina Zvolen? S ktorými ľuďmi jeho rodinný klan v rokoch 1999-2009 robil kšefty? Nakoniec netreba ísť do nejakého namáhavého pátrania. Všetko už pred desiatimi rokmi zadokumentoval Trend. Vo výpise Obchodného registra firmy v likvidácii Levočské strojárne môžete nájsť „čírou náhodou“ v čase, keď sa rozbiehal Triangel mená Andrej Kiska a Bistrík Kiska, ktorí sa stali členmi predstavenstva. Podivné okolnosti naznačujúce tunelovanie sú opísané v článku eTrend, ktorý sa zhovára s Petrom Kováčom, predsedom predstavenstva. Po rozbehu firmy TatraCredit sa k nej o rok neskôr pripája spoločnosť Spojené podniky. Nebolo by to nijako divné, keby sa v tomto podniku nevyskytovalo aj meno Petra Kováča z Levočských strojární. Toto meno a ďalšie môžete nájsť aj pri podnikoch okolo Bučiny Zvolen a tak tieto tri spoločnosti spolu s Kiskovcami vytvárajú obrazec vzájomných prepojení. Podľa eTrend si v inkriminovanom období strojárne prudko navýšili základný kapitál akciami na anonymného doručiteľa a ich majiteľa nikto nevie. Zároveň sa v rozhovore vyjadril Andrej Kiska, že sa za nich zaručili spoločníci v Istrobanke, ktorá bola známa korupčným prepojením na Mečiarovu vládu a v roku 1997 ju ovládli Rezešovci. Spoločnosť Levočské strojárne ostala štátu dlžná 60 miliónov korún. Rovnako ako mnoho ďalších spoločností, ktoré boli spojené s menami ako Kováč či Lispuch, riaditeľa Bučiny, ktoré vygenerovali straty štátu na nedoplatkov v hodnotách vyše 100 miliónov korún.

Vami spomenuté fakty akoby pre istú časť slovenskej spoločnosti neexistovali, prtiom už tie mali byť dôvod, aby Andrej Kiska nebol nikdy prezident…

Pre mňa osobne je to absurdná situácia. Nevidím rozdiel v klane Kiskovcov v rokoch 1999 – 2009 a Mariánom Kočnerom v tom období. Keď si k tomu prirátate daňové účinné ľútosti na spôsob Baštrňáka a teraz pozemkovú kauzu, máte pred sebou človeka, ktorý by v normálnej krajine, ak chcete západnej liberálno-demokratickej – čo tak miluje bratislavská kaviareň, nebol už prezidentom ani minútu. Politická kultúra tých obľúbených krajín by mu to nedovolila. Paradoxne u nás je etalónom morálky a ešte má tu bezočivosť poučovať a kázať iným. Mal by sa pozrieť do zrkadla. 

Ak to zhrniem, mal by podľa vás Andrej Kiska odstúpiť?

Už včera bolo neskoro. Akokoľvek bude jeho kancelária robiť tance, a pokračovať vypúšťaním zástupných balónikov – ako ten o „hrôzostrašnej“ správe SIS, aby napríklad permanentne neodpovedala na platové pomery v prezidentskej kancelárii, situáciu Kisku to bude len zhoršovať. Možno až tak, že bude pre ľudí v pozadí jeho údajného politického projektu úplne nepoužiteľný a to som nespomenula, že Kisa je súdom uznaný úžerník, či už ide splátkový predaj alebo je povestnú kartu Žolík, čo rozvrátilo mnohé rodiny na Slovensku. Tak teraz prezidentská kancelária môže hľadať ďalší zástupný “problém”, ktorým prekryje tú realitu, ktorá sa na ich produkt valí. 

Ste predsedníčkou NÁRODNEJ KOALÍCIE, tá v prezidentských voľbách podporuje občianskeho kandidáta Štefana Harabína, nie je to tak trochu kontroverzná podpora?

Čo je v dnešnej dobe kontroverzné? Nedávno som videla „historickú“ fotku z Donovalov. Boli na nej Boris Kollár, Monika Beňová, Marián Kočner a Vašo Mika, s podtitulom “Sme rodina”. Rovnako sa môžeme pozrieť na príbeh Andreja Danka a jeho rigoróznej práce, či privatizáciu v Rožňave. A takto môžeme menovaním “kauzičiek” všetkých stráviť hodiny. Je oproti tomu Štefan Harabín, ktorý od roku 2016 v prípade Andreja Kiska ako jediný tvrdí to isté, a poukazuje na jeho kauzy naozaj zlá voľba? Keď si odpoviete, tak pochopíte, že Štefan Harabín z ponúkaných kandidátov je tá najpríčetnejšia voľba. Navyše je to Štefan Harabín, kto zosobňuje slovenské konzervatívne a kresťanské hodnoty, či už je to postoj k tradičnej rodine, k imigrácii alebo v zásade, že na nepráve sa nemôže stavať právo, preto je Harabin pre Národnú koalíciu správna voľba!