Nezamestnanosť opäť klesla, približuje sa k historickému minimu

Miera nezamestnanosti na Slovensku je dlhodobo vyššia ako v Českej republike, kde nezamestnanosť v septembri klesla na tri percentá.

Počet registrovaných nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, v septembri klesol na 147.803 osôb. Informuje portál HNonline.sk.

Miera nezamestnanosti na Slovensku v septembri opäť mierne klesla, a to na 5,38 percenta z 5,42 percenta v auguste.

Informovalo o tom dnes Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré v krajine riadi úrady práce. Nezamestnanosť v krajine sa tak drží blízko historického minima 5,37 percenta, na ktorom bola tento rok v máji.

Počet registrovaných nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, v septembri klesol na 147.803 osôb. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ubudlo viac ako 27.200 nezamestnaných.

Do spomínanej skupiny ľudí bez práce nie sú zahrnutí uchádzači o prácu, ktorí sa síce registrovali na úradoch práce, ale boli na konci septembra napríklad chorí alebo sa zúčastňovali na rôznych vzdelávacích programoch.

Na konci septembra úrady práce evidovali viac ako 84 tisíc voľných pracovných miest, a to najmä robotníckych.

Miera nezamestnanosti na Slovensku je dlhodobo vyššia ako v Českej republike, kde nezamestnanosť v septembri klesla na tri percentá.

Podobne ako v Česku aj na Slovensku si firmy sťažujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Slovensko skôr v tomto roku zmiernilo podmienky pre zamestnávanie cudzincov z krajín mimo EÚ.