Nikolas BUSSE: Je nezmysel viniť Rusko zo všetkých kybernetických útokov sveta

Rusko nie je jedinou krajinou, ktorá vykonáva operácie v oblasti kybernetiky. Virtuálny priestor sa zmenil na nové bojisko a neustále hádzať všetku vinu na Moskvu je zbytočné – namiesto toho je nutné sa postarať o kybernetickú obranu.

Obvinenia Holandska alebo Spojeného kráľovstva proti ruským hackerom nemožno overiť, aj keď sa zdajú byť možné, napísal nemecký denník Frankfurter Allgemeine.

Navyše Rusko nie je jedinou krajinou, ktorá vykonáva operácie v oblasti kybernetiky. Virtuálny priestor sa zmenil na nové bojisko a neustále hádzať všetku vinu na Moskvu je zbytočné – namiesto toho je nutné sa postarať o kybernetickú obranu.

Získanie objektívnych informácií o tajných činnostiach v kybernetickom nie je pre širokú verejnosť možné, napísal Nicholas Busse, redaktor novín Frankfurter Allgemeine.

Práca špeciálnych služieb by mala byť tajná vo svojej podstate, a pokiaľ ide o internet, aj tí, ktorí boli vystavení kybernetickým útokom často nevedia, kto ich “napadol”.

Preto keď Holandsko tvrdí, že boli zachytení ruskí hackeri alebo že Spojené kráľovstvo tvrdí, že ruské spravodajské služby vykonávajú rozsiahle kybernetické operácie po celom svete, nemôže to byť skontrolované, uviedol autor.

Hoci sa zdá byť celkom presvedčivé, pretože ciele napadnuté kybernetickým útokom napríklad na Ukrajine alebo svetové športové organizácie sú v oblasti ruských záujmov. OPCW v Haagu by tiež mohla prilákať zvýšenú pozornosť Moskvy v súvislosti s prípadom Skripal, uviedli noviny.

Avšak je Rusko oným “zlým štát” kvôli tomu, že to tvrdí britský minister obrany? Podľa nemeckého novinára sa “Putinovo digitálne vojsko” samozrejme nemôže považovať za nevinnosť samu, ale vo virtuálnom priestore 21. storočia nie je samotné. Západné krajiny sa tiež aktívne zaoberajú počítačovou špionážou, čo pred niekoľkými rokmi ukázal, okrem iného, ​​incident s NSA.

Virtuálny priestor sa stal ďalším štvrtým rozmerom boja, spolu so zemou, vzduchom a vodou, poukázali nemecké noviny.

Novinkou je skutočnosť, že tu sa “bitky” neustále vedú aj v čase mieru. Len v Nemecku každý deň dochádza tisícom útokov hackerov na firmy a vládne agentúry. Značná časť z nich by mala byť pripísaná zahraničným tajným službám, a to nielen ruským, zdôraznil Frankfurter Allgemeine.

Aby sa stále obviňovalo zo všetkého Rusko, je málo užitočné, konštatoval autor článku. Po prvé by mal Západ dbať na to, aby si v tejto oblasti vytvorili príslušné prostriedky obrany. NATO už to pochopilo.

Niet pochýb o tom, že vzťahy medzi Ruskom a mnohými západnými krajinami sa teraz rozvíjajú veľmi ťažko, pokračoval nemecký novinár.  Ak však  vyzývame k dodržiavaniu “globálnych hodnôt a pravidiel” – veľa toho nedosiahneme – už len preto, že sa o ne USA čoraz menej zaujímajú, uviedol článok.

“Iba reálna politika teraz pomáha pri rokovaní s Moskvou: spolupráca, ak je to možné , odstrašenie, ak to bude potrebné, “uzavrel Frankfurter Allgemeine.