Okrem drahšej elektriny a plynu treba v budúcom roku počítať aj s nárastom ceny za teplo

Okrem drahšej elektriny a plynu treba v budúcom roku počítať aj s nárastom ceny za teplo. Kým pri plyne a elektrine sa hovorí asi o 10-percentnom zdražení, pri teple hrozí od januára ešte vyšší nárast cien.

Okrem drahšej elektriny a plynu treba v budúcom roku počítať aj s nárastom ceny za teplo. Kým pri plyne a elektrine sa hovorí asi o 10-percentnom zdražení, pri teple hrozí od januára ešte vyšší nárast cien, píše Zdenka Kollárová, na portáli Pravda.sk.

Podľa nej dôvodom je, že plyn zdražel v priebehu tohto roka viac, ako očakával regulačný úrad pri nastavení cien tepla na tento rok. Rozdiel sa vykompenzuje v cenách pre rok 2019 cez takzvaný korekčný koeficient.

Kým pre tento rok regulačný úrad umožnil teplárňam zdvihnúť ceny plynu z dôvodu korekcie oproti roku 2017 o sedem percent, pre budúci rok má korekcia oproti roku 2018 dosiahnuť až 28 percent. Za pôvodné ceny by vraj teplárne plyn nezohnali a hrozilo by prerušenie dodávok. Plyn vstupuje do poplatkov v takzvanej variabilnej zložke, ktorá tvorí 70 percent ceny. Zvyšok, teda fixná zložka ceny, zahŕňa náklady výrobcu tepla, ktoré nesúvisia s množstvom odobraného tepla, ako napríklad revízie, opravy, odpisy z investícií či poplatky za znečistenie ovzdušia.

„Je potrebné pripraviť sa na to, že táto zima bude pre domácnosti napojené na teplárne vyrábajúce teplo zo zemného plynu drahšia,“ hovorí riaditeľ predaja spoločnosti Slovakia Energy Jiří Koudela.

Okrem korekcie sa na cene tepla odrazí aj fakt, že plyn je tento rok na burzách drahší ako vlani. Razantnému zdraženiu tepla sa vyhnú dodávatelia, ktorí sa predzásobili plynom za staré, nižšie ceny. Rovnako pomôže, ak spaľujú lacnejšiu biomasu. Spotrebitelia sa zase môžu brániť zatepľovaním, výmenou okien či inými opatreniami na zníženie odberu tepla.

Za rastom cien energií je najmä drahá ropa. Ceny ropy sa ešte vlani pohybovali okolo 55 eur za barel a tento rok sa šplhajú k 100-dolárovej hranici. Ropa dražie po tom, čo americký prezident Donald Trump uvalil sankcie na Irán a ropné veľmoci odmietli na trhu nahradiť iránsky výpadok produkcie.

Od júla poskočili ceny plynu na burze z niečo vyše 20 eur za megawatthodinu na aktuálnych vyše 27 eur za megawatthodinu. Pred rokom sa plyn predával za necelých 18 eur za megawatthodinu. Medziročne je tak plyn drahší približne o tretinu.

Rok otváral plyn na sume okolo 18 eur za megawatthodinu. Vo februári a v marci síce komodita klesla aj na zhruba 17 eur za megawatthodinu, no od apríla s miernymi výkyvmi rastie. Zdražieť by tak teplo mohlo hlavne v teplárňach, čo na jeho výrobu používajú plyn.

To, o koľko cena stúpne, závisí od jednotlivých teplární. Niektoré pre nárast cien emisných povoleniek už ceny zvýšili. Povolenky išli hore medziročne o dve tretiny. Niektoré podniky po odsúhlasení regulátorov zvýšili ceny za teplo približne o päť percent.

Nárast cien tepla pripúšťa aj samotný regulátor. “Úrad dlhodobo otvorene hovorí o tom, že výrazný nárast ceny zemného plynu na burzách v roku 2018 bude mať vplyv na určenie ceny tepla na rok 2019,“ priznáva hovorca Úradu pre reguláciu v sieťových odvetviach Radoslav Igaz, pokračuje portál Pravda.sk.

Ceny tepla by tak v budúcom roku mohli výraznejšie poskočiť. Najviac zastúpeným palivom na výrobu tepla je u nás totiž práve zemný plyn. O koľko by mohli ísť ceny tepla hore, Igaz konkretizovať nechcel. “Isté je, že úrad využije v maximálnej miere všetky regulačné nástroje, aby ochránil záujmy zraniteľných odberateľov, samozrejme, pri zohľadnení iba skutočne oprávnených nákladov všetkých účastníkov trhu,“ hovorí.

Ceny však nebudú rásť u všetkých dodávateľov rovnako. Niektorí totiž majú uzavreté viacročné kontrakty na nákup plynu, vysvetľuje Igaz, plyn už teda majú nakúpený, a tých sa táto zmena nebude vôbec týkať.

Draženie komodity na burzách potiahne ceny plynu podľa tarify o 14 až 18 percent, upozorňuje portfólio manažér spoločnosti Magna Energia Martin Semrič. „Dôvodom je výrazný nárast cien plynu na burze European Energy Exchange, kde sa táto komodita momentálne predáva za vyše 25 eur za megawatthodinu,“ hovorí. Cenový návrh, ktorý spoločnosť predkladá, počíta so zdražením plynu na vyše 22 eur za megawatthodinu. V regulovanej cene sa totiž neráta s aktuálnou cenou na burze, ale s priemerom za posledných 12 mesiacov. Spoločnosť počíta s touto cenou aj pre prevádzkovateľov bytových kotolní. Ľudia v rodinných domoch by mohli platiť o 50 centov za megawatthodinu viac, dodáva Semrič, ozrejmuje v článku Zdenka Kollárová na Pravde.sk.