Pred Orbánom je voľba: Byť izolovaný vo frakcii ľudovcov alebo byť líder frakcie so Salvinim

Podľa prieskumu agentúry Nézőpont až 82 percent obyvateľov Maďarska schvaľuje postavenie bariéry na južnej hranici krajiny. Plne s tým súhlasí 56% Maďarov a 26% skôr súhlasí, než nesúhlasí. Bariéru vybudovalo Maďarsko v roku 2015 v čase vrcholiacej migračnej krízy.

Maďarský premiér Viktor Orbán (FIDESZ) sa podľa servera hvg.hu musí rozhodnúť, či jeho strana zostane v prípade úspechu aj po májových voľbách do Európskeho parlamentu (EP) súčasťou Európskej ľudovej strany (EPP) alebo sa pridá k protiimigračným európskym stranám.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová (CDU) podľa hvg.hu chce vidieť v čele kandidátky EPP do eurovolieb Manfreda Webera (CSU). “Predseda maďarskej vlády si nemôže priať lepšieho spojenca,” konštatoval server.

Orbán sa podľa webu musí rozhodnúť, či FIDESZ zostane súčasťou rodiny európskych konzervatívcov alebo sa postaví do čela antiimigračnej frakcie Európa národov a slobody (ENF), ktorá sa bude snažiť o decentralizácii Európskej únie. “Hlavnou témou tejto frakcie je migrácia a Orbánovým spojenci by mohli byť Heinz-Christian Strach, Geert Wilders, Matteo Salvini a predstavitelia nemeckej AFD,” upozornil web.

Varovanie pred Macronom

Podľa Orbána chce francúzsky prezident Emmanuel Macron zlikvidovať EPP, aby mohol vybudovať vlastnú politickú skupinu. Maďarská televízia ATV tvrdí, že Orbán očakáva “veľký boj” s Macronom a vyjadril nádej, že nemecká kancelárka Angela Merkelová nenechá EPP padnúť. “Osud európskych ľudovcov je v rukách Nemcov a Merkelovej,” povedal Orbán podľa televízie na tzv. Občianskom pikniku v maďarskej obci Kötcse.

Tieto úvahy zosilneli po hlasovaní v Európskom parlamente, keď europoslanci odporučili začatie konania proti Maďarsku kvôli ohrozeniu hodnôt EÚ. Rezolúciu totiž podporila aj mnoho poslancov z frakcie EPP.

Podľa Orbána je cieľom Bruselu vyslať na vonkajšie hranice Maďarska žoldnierov, ktorí by vymenili maďarských vojakov a policajtov. “A potom vpustí migrantov,” varoval v piatok v relácii 180 minút rozhlasovej stanice Kossuth. “Plán je taký, že keď nie je možné Maďarsko prinútiť, aby prijímalo migrantov, musí sa mu vziať právo strážiť svoje hranice,” myslí si predseda maďarskej vlády.

Podo prieskumu agentúry Nézőpont až 82 percent obyvateľov Maďarska schvaľuje postavenie bariéry na južnej hranici krajiny. Plne s tým súhlasí 56% Maďarov a 26% skôr súhlasí, než nesúhlasí. Bariéru vybudovalo Maďarsko v roku 2015 v čase vrcholiacej migračnej krízy.

Až 86% Maďarov odmieta myšlienku, aby Európska únia nútila Maďarsko prijať migrantov bez súhlasu maďarského parlamentu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.