Orbán sa s Babišom zhodol na spolupráci obranného priemyslu. Maďari chcú od českých firiem ďalej nakupovať

Premiéri Andrej Babiš (ANO) a Viktor Orbán chcú prehlbovať česko-maďarskú spoluprácu v obrannom priemysle. Zhodli sa na tom dnes na tlačovej konferencii po rokovaní v Kramářovej vile. Vzájomne si tiež potvrdili zhodnú pozíciu v migračnej problematike, teda odmietanie kvót na rozdeľovanie utečencov a snahu riešiť problém už v krajinách, odkiaľ migranti prichádzajú, informuje portál E15.

“Konečne sa náš vojenský priemysel postavil na nohy,” povedal Babiš, podľa ktorého české zbrojné firmy investujú aj v Maďarsku. “Chceme našim priateľom ponúkať naše skvelé výrobky,” povedal.

Orbán označil obranný priemysel za dynamicky sa rozvíjajúci segment česko-maďarskej spolupráce. “Nie je to len biznis, má to svoju hĺbku. Spoluprácu v tejto oblasti môžu vytvoriť len krajiny, medzi ktorými je dôvera bezvýhradná,” uviedol. Budapešť podľa neho už nakúpila česká vojenské lietadlá a má záujem o ďalšie obranné zákazky.

Obaja premiéri tiež potvrdili stanoviská svojich krajín v otázke migrácie a vzájomne si poďakovali za podporu, ktorú si Praha a Budapešť vyjadrujú v rámci témy na úrovni Európskej únie. Orbán ocenil i české odmietnutie pripravovaného globálneho paktu OSN o migrácii, od ktorého predtým odstúpilo aj Maďarsko. Podporil naopak aktivity krajín Vyšehradskej skupiny, kam okrem Česka a Maďarska patrí Slovensko a Poľsko, ktoré sa v rámci boja s nelegálnou migráciou dohodli na nákupe lodí pre líbyjskú pobrežnú stráž a zvažujú rozšírenie takejto pomoci na Maroko a Tunisko.

Obaja premiéri po spoločnom rokovaní kritizovali Európsku komisiu, ktorá je podľa nich príliš politickým orgánom. Podľa nich by nová komisia, ktorá vznikne budúci rok po európskych voľbách, mala byť skôr strážcom únijných zmlúv, politické rozhodnutie by malo pripadnúť vo väčšej miere národným štátom. “Chceme, aby sa Európska komisia a Európa zmenili, aby bol väčší hlas členských štátov,” povedal Babiš.

Babiš naposledy navštívil Orbána v Budapešti na konci augusta, zaletel za ním na zhruba trojhodinovú večeru. Maďarský premiér je v Česku prvýkrát od vymenovania Babiša premiérom. Po schôdzke v Kramářovej vile sa Babiš s Orbánom presunuli na pracovný obed do Hrzánského paláca. Neskôr počas dňa sa Orbán zíde s predsedami oboch komôr parlamentu a v Lánoch ho prijme prezident Miloš Zeman. V podvečer sa maďarský premiér stretne aj s kardinálom Dominikom Dukom.