Politika Merkelovej doviedla nemeckú vládu ku kríze, tvrdí Norbert Röttgen z CDU. Chce jej odchod

Šéf výboru pre zahraničnú politiku Bundestagu Norbert Röttgen skritizoval politiku Angely Merkelovej a povedal, že rok od volieb do parlamentu je úplne premárnený, uviedol Die Welt.

Nemecká vláda potrebuje zmenu, ale nič sa nestane, takže systémová kríza sa len zhorší. V tomto ohľade Norbert Röttgen považuje za potrebné skrátiť čas strávený kancelárkou vo funkcii. Informuje Die Welt.

Podľa  Röttgena už nejakú dobu prechádza Nemecko vážnou krízou. V nemeckej vláde klesá počet centristických politikov, zatiaľ čo populistické krídlo sa naopak rozširuje. Z jeho pohľadu je zrejmé, že politicky je nutné vykonať niektoré zmeny. “Ale nič sa nestane,” zdôrazňuje politik CDU.

“Rok od volieb do Spolkového snemu je stratený,” hovorí Röttgen.

Politika sa musí znovu zorganizovať, pretože “ak to neurobíme, potom sa všetko dramaticky zrúti”. Potom bude združenie strán CDU a CSU naďalej strácať popularitu podľa prieskumov verejnej mienky. Ďalší kongres CDU na začiatku decembra by mal byť rozhodujúci, tvrdí Röttgen, ktorého Merkelová odvolala v roku 2012 z funkcie ministra pre ochranu životného prostredia.

Ako noviny pripomínajú, Ralph Brinkhaus bol nedávno zvolený za šéfa frakcie CDU / CSU. Podľa Röttgena táto voľba poslancov ukázala prítomnosť “snahy po zmene, ktorá bola silnejšia, než snaha kancelárky”, pretože Merkelová počítala s ďalším víťazstvom svojich prívržencov.

“Ak Merkelová nezmení svoje metódy – čo doteraz nerobí – systémová kríza sa zhorší,” hovorí Röttgen .

Preto sa predseda výboru pre zahraničnú politiku domnieva, že je vhodné skrátiť dobu kancelárky vo funkcii.

Röttgen navyše kritizuje prácu celej veľkej vládnej koalície. Konkrétne uviedol, že koalícia nie je schopná vyriešiť existujúce problémy. Dokonca aj po zrútení rokovania o vytvorení predchádzajúcej verzie koalície bývalý minister ochrany životného prostredia sa domnieva, že veľká koalícia je najhoršie zo všetkých možných ziel.

Röttgen s poľutovaním poznamenal, že nemá teraz dôvod zmeniť svoj názor.

“Veľká koalícia je vládna forma systematického vyčerpania, ktorá eliminuje konkurenciu a povzbudzuje rast politických krídel”, cituje nemecký denník Die Welt slová predsedu výboru Bundestagu pre zahraničnú politiku.