Poslanci Národnej rady SR neschválili program mimoriadnej schôdze o Dankovi

V pléne bolo prítomných 131 poslancov, no program schôdze nepodporila nadpolovičná väčšina prítomných zákonodarcov. Za program hlasovalo iba 54 poslancov.

V rokovacej sále bolo 139 poslancov, z ktorých za program rokovania hlasovalo iba 64 zákonodarcov. Jediným bodom programu mal byť návrh na odvolanie predsedu parlamentu Andreja Danka, predsedu Slovenskej národnej strany. Informuje denník SME. Schôdzu zvolal podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd).

Opozícia v zastúpení politických strán a hnutí Sloboda a Solidarita (SaS), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina – Boris Kollár a skupina nezaradených poslancov v piatok podala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze s cieľom odvolať Danka z funkcie predsedu NR SR.

Pod návrh sa podpísalo 39 zákonodarcov. Opozičné sily sú presvedčené, že Danko v súčasnosti nemá čo hľadať vo funkcii predsedu parlamentu.

Dôvodom je najmä kauza utajenia rigoróznej práce, na základe ktorej Danko nadobudol titul JUDr., ale tiež neakceptovateľné konanie predsedu NR SR, ktorým účelovo bráni prijatiu Bezpečnostnej stratégie SR a Obrannej a vojenskej stratégii SR v NR SR.

Poslanci sa pokúsili odvolať Danka už aj vlani na jar. Vtedy však neotvorili mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej chcela opozícia odvolávať predsedu NR SR Andreja Danka za otváranie listových zásielok adresovaných poslancom.

V pléne bolo vtedy prítomných 131 poslancov, no program schôdze nepodporila nadpolovičná väčšina prítomných zákonodarcov. Za program hlasovalo iba 54 poslancov.