PRIESKUM AGENTÚRY AKO: Smer začal na jeseň rásť

Najsilnejšou politickou stranou na Slovensku naďalej zostáva koaličný Smer. Preferencie strany, ktoré sa tento rok výrazne prepadli, začali na jeseň mierne rásť. Ukázal to prieskum agentúry Focus a najnovšie aj októbrový prieskum agentúry AKO.

Najsilnejšou politickou stranou na Slovensku naďalej zostáva koaličný Smer. Preferencie strany, ktoré sa tento rok výrazne prepadli, začali na jeseň mierne rásť. Ukázal to prieskum agentúry Focus a najnovšie aj októbrový prieskum agentúry AKO. Informuje portál Aktuality. 

Smer by volilo 22,2 percenta respondentov, čo je o jeden percentuálny bod viac ako v septembri. Stranu by v parlamente zastupovalo 38 poslancov.

Druhou najsilnejšou stranou by bola SaS s 15,5 percentami (27 mandátov). Nasleduje ĽSNS s 10,7 percentami (18 mandátov) a SNS s 10,2 percentami (17 kresiel v parlamente). Do národnej rady by sa dostali ešte štyri ďalšie strany.

Hnutie OĽaNO-NOVA by volilo 8,2 percenta respondentov, Sme rodina by získala rovných 8 percent. Obidve strany by mali po 14 poslancov.

Dnes mimoparlamentné KDH v prieskume skončilo s 6,4 percentami a strana Most-Híd s 6,2 percentami. Obidve strany by v národnej rade mali po 11 zákonodarcov.

Päťpercentnú hranicu potrebnú pre vstup do parlamentu by neprekročilo Progresívne Slovensko, ktoré by volilo 4,9 percenta respondentov. Mimo národnej rady by bola aj strana Spolu s 3,7 percentami.

Prieskum uskutočnili od 3. do 8. októbra na vzorke 1000 respondentov. Otázka znela: „Ak by sa tento víkend konali voľby do NR SR (parlamentu), ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Budem vám strany čítať v náhodnom poradí.“

Určite by nešlo voliť 11 percent účastníkov prieskumu, 18,6 percenta ešte nevedelo, koho by volilo a 0,6 percent to odmietlo prezradiť.