Protesty vo Francúzsku kvôli vysokým cenám benzínu

Vo Francúzsku vyšlo do ulíc asi 283 000 ľudí proti vysokým cenám benzínu. Zablokovali ulice. Jedna žena zomrela.

Rozzúrení demonštranti na sebe mali svietivé vesty a volajú po demisii Emmanuela Macrona. Zablokovali dokonca parížsky obchvat a neskôr si to namierili k Elysejskému palácu k sídlu Macrona.

Ľudia už toho majú dosť, hovorí jedna žena, Stéphanie. Pohár pretiekol, stále len samé dane, dane. Máme toho plné zuby. Ďalší demonštrant toho moc od demonštrácie neočakáva, ale dúfa, že tí hore snáď pochopia, že ľud už toho má po krk.

Bezpečnostné zložky zabránili protestujúcim v priamom pochode až k Elysejskému paláci. Tisíce ľudí ale blokovali dopravu na jednom z hlavných uzlov Paríža. Iní sa snažili preraziť policajné zábrany. Policajti mali problém, pretože demonštrácia nebola ani poriadne nahlásená, nikto nie je zodpovedný za organizáciu. Protest sa totiž rozšíril decentralizovane cez sociálne siete. Polícia sa obáva demonštrantov, ktorí “nemajú skúsenosti”, informuje Tagesschau.

Obavy polície sa vyplnili, pretože došlo k smrteľnej nehode na blokáde blízkosti Grenobli. Podľa webu France24 bolo v celej krajine zranených cez 400 ľudí. Pri tuneli Mont Blanc polícia proti demonštrujúcim použila slzný plyn.

Celá opozícia vyčíta vláde, že jedna mŕtva a zranení sú jej vina. Ale aj konzervatívci útočia na vládu, pretože zvýšenie daní podľa nich nie je udržateľné. Za plnú nádrž teraz zaplatia občania o 15 euro viac.

Francúzska vláda ale napriek masívnym protestom od zvýšenia daní nechce ustúpiť. Navýšenie daní má priniesť zdroje na financovanie opatrení proti znečisťovaniu. Lenže ani protestujúci sa nemienia vzdať. Predovšetkým mimo Paríž sa pripravujú na nočné blokády. V hlavnom meste panovalo cez víkend napätie, protestujúci sa snažili preraziť si cestu k Elysejskému palácu, polícia už použila slzný plyn.