Putin deklaroval pripravenosť Ruska obnoviť vojenskú operáciu v provincii Idlib

Pokiaľ teroristi pokračujú v provokáciách, ruská armáda pomôže pri ich odstraňovaní.

Rusko si vyhradzuje právo pomôcť sýrskym orgánom eliminovať teroristov v Idlibe, ak útoky radikálnych islamistov z tejto zóny pokračujú. Uviedol to prezident Vladimir Putin na tlačovej konferencii po štvorstrannom summite v Istanbule. Informuje portál Vedomosti.

“Očakávame, že turecká strana v blízkej budúcnosti zabezpečí stiahnutie opozičných a ťažkých zbraní z oblasti Idlib. Ak útoky zo zóny idlib pokračujú, Rusko si vyhradzuje právo poskytnúť sýrskej vláde účinnú podporu pri odstraňovaní tejto hrozby, “povedal Putin.

Zároveň poznamenal, že turecká strana “robí všetko možné”, aby implementovala dohody s Ruskom o organizácii demilitarizovanej zóny okolo Idlibu, v ktorej nebudú žiadne radikálne skupiny islamistov a ťažké zbrane.

V septembri sa Rusko a Turecko dohodli na vytvorení demilitarizovanej zóny v sýrskej provincii Idlib. 

Dohoda zahŕňa stiahnutie radikálnych militantov z provincie vrátane tých, ktoré patria do skupiny Dzhebhat-en-Nusra zakázanej v Rusku. Ruský minister obrany Sergej Shoigu, ktorý podpísal memorandum o stabilizácii v provincii Idlib so svojím tureckým partnerom, neskôr potvrdil, že v tejto sýrskej provincii nebude žiadna nová vojenská operácia.