ROZHOVOR: Nová Baňa potrebuje spojiť sily všetkých pre jej lepšiu budúcnosť, tvrdí nový primátor Branislav Jaďuď

V Novej Bani bude primátorom Branislav Jaďuď za Národnú koalíciu, Smer-SD a SNS, nezávislá Viktória Valachovičová skončila druhá. Rozhodlo len 52 hlasov. Nový primátor vo funkcii nahradí Jána Havrana (Smer -SD), ktorý sa vo voľbách o primátorský post opätovne neuchádzal.

Možno pre mnohých čitateľov dôležitá otázka, kto je Branislav Jaďuď?

Som absolventom Univerzity veterinárskeho lekárstva v Košiciach a následne Fakulty manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave. Pred pár rokmi som ukončil štúdium MBA na Central European Management Institute v Prahe v oblasti manažmentu zdravotníctva. Trinásť rokov som aktívne pôsobil na rôznych manažérskych postoch v zdravotníckom sektore. Od nadnárodnej spoločnosti až po ministerstvo zdravotníctva. Pochádzam z Novej Bane, som ženatý a mám dvoch synov.

Patríte k najvýraznejšiemu úspechu NÁRODNEJ KOALÍCIE v komunálnych voľbách. Zároveň ste podpredsedom tejto strany a jej novou tvárou. Ako ste sa dostali k spolupráci a k členstvu v tejto strane?

Oslovili ma najmä hodnoty. Tri piliere na ktorých je strana postavená: Kresťansky, národný a sociálny. A potom je tu ešte jeden rozmer politiky NÁRODNEJ KOALÍCIE, to je vzťah k slovenskej štátnosti. Kultivovanie slovenskej štátnosti v prichádzajúcej dobe neistých časoch Európy považujem aj za pokračovanie odkazu tých, ktorí hlasovali za zvrchovanosť Slovenska, jeho ústavu a nakoniec naplnili i jeho samostatnosť. Je len prirodzené, že som so svojim hodnotovým nastavením zakotvil práve v NÁRODNEJ KOALÍCII. To, že som zároveň jej nový podpredseda vnímam aj ako záväzok dať týmto hodnotám modernú možno príťažlivejšiu tvár a tým aj mladých inšpirovať, aby k nám vstúpili. Napríklad ma veľmi potešilo, že ako strana máme najmladšieho poslanca zastupiteľstva v Bernolákove. Má iba 21 rokov, budem rád, keď tento trend v príchode mladých ľudí bude pokračovať. Pre našu stranu je to dôležité. 

Atmosféru v komunálnych voľbách poznamenalo viacero faktorov, dopyt po generačnej výmene, ešte väčší nástup nezávislých. Aká bola atmosféra v Novej Bani? S akým programom ste vstupovali do kampane?

Atmosféra v Novej Bani bola poznamenaná najmä tým, že sme kandidovali dvaja a tým, že obaja ako kandidáti sme nešli do volieb z primátorskej funkcie. Dalo by sa povedať, že to bola voľba medzi dvoma ľuďmi, ktorí otvárali šancu pre nový reštart Novej Bane. Aj pri tejto príležitosti sa chcem poďakovať voličom, za ich hlas, ale aj hlas tých, ktorí volili moju protikandidátku, pretože sa zúčastnili volieb. Viem, že ten výsledok je tesný. Chcem im odkázať, že nebudem ten, ktorý bude mesto rozdeľovať. Nová Baňa potrebuje spojiť sily všetkých pre jej lepšiu budúcnosť, aby sa stala miestom, kde veci fungujú a dobre sa žije.

Ktoré prvé kroky urobíte po oficiálnom uvedení do primátorského úradu? Čo potrebuje Nová Baňa akútne? A navyše aká situácia je pre vás v mestskom zastupiteľstve?

Pokladám sa za pragmatického manažéra. Človeka, čo si uvedomuje dôležitosť počúvať všetkých, ktorí sa účastnia nejakého rozhodovacieho procesu. Zároveň však aj musím byť ten, ktorý prináša riešenia a rozhodnutia. V tejto chvíli je dôležité aby sme sa stali s mestským zastupiteľstvom dobrí partneri v prospech mesta. Čisto prakticky, to prvé bude takpovediac rýchle zoznámenie sa navzájom pri ustanovujúcom zastupiteľstve. Druhé urobiť inventár toho čo naše mesto potrebuje. Nadviazať na to dobré z minulosti, niektoré veci opraviť ak došlo ku chybám a priniesť nové rozvojové impulzy, aby ľudia z mesta neodchádzali inde. Vidím perspektívy aj v spolupráci s okolitými obcami, napríklad v rozvoji cestovného ruchu. Uvažovať aj o Novej Bani aj ako istom inovačnom mikroregionálnom lídrovi. A úplne prozaicky čaká nás ešte voľba jedného poslanca v jednom obvode, aby sme mohli fungovať v kompletnej zostave.