Rusko kritizovalo USA, ktoré sa snažia vlastné odstúpenie od zmluvy INF hodiť na Rusov

Európanom by mal kvôli týmto správam behať mráz po chrbte. Jadrové rakety stredného a malého doletu sú totiž určené predovšetkým pre európske bojisko. Ich likvidácia bola podporená práve poznaním, že proti nim prakticky neexistuje obrana.

Rusko odsudzuje nové akcie v USA, ktoré sa snažia vydierať Rusko, aby urobilo ústupky v oblasti strategickej stability, povedal ruský námestník ministra zahraničia Sergej Rjabkov. Informujú RIA NOVOSTI.

Komentoval tak plány USA k odstúpeniu od zmluvy na likvidáciu rakiet stredného a krátkeho doletu (INF). Predtým americký prezident Donald Trump oznámil, že ukončí zmluvu INF s Ruskom a obvinil Moskvu, že porušuje zmluvu.

“S hlbokým znepokojením a odsúdením prijímame nové americkej pokusy o vydieranie Ruska robiť ústupky v oblasti medzinárodnej bezpečnosti a strategickej stability. Z ruskej strany sa opakovane hovorilo, že Američania nemajú dôvod obviňovať Rusko z porušovania tejto zmluvy, “citovala Rjabkovova RIA Novosti.

“Po celé roky neboli schopní podporiť svoje obvinenej dôkazmi s jasným vysvetlením, prečo sa to robia,” dodal námestník ministra zahraničia.

Námestník ministra zdôraznil, že ak Washington bude aj naďalej konať “neohrabane a hrubo” a bude pokračovať v jednostrannom odstúpení od dohôd, vyvolá odpoveď Moskvy.

“Potom už nám neostane, než prijať odvetné opatrenia, vrátane vojensko-technického charakteru. Ale ja by som to do toho nechcel doviesť, “povedal Rjabkov.

Zmluva o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu bola podpísaná 8. decembra 1987 počas návštevy sovietskeho vodcu Michaila Gorbačova vo Washingtone.

Prvýkrát sa likvidovala celá trieda raketových zbraní s doletom od 500 do 1000 a od 1000 do 5500 kilometrov, vrátane rakiet R-12 a R-14, ktoré ZSSR umiestnil na Kubu v roku 1962, a ktoré vyvolali karibskú krízu.

V máji 1991 bola zmluva plne realizovaná, keď ZSSR zničil 1752 balistických a krídlových pozemných rakiet a USA – 859 (napríklad rakety “Pershing”). Dokument nie je časovo limitovaný. Súčasne má každá strana právo ukončiť zmluvu predložením presvedčivých dôkazov o tom, že je potrebné ju ukončiť.

Európanom by mal kvôli týmto správam behať mráz po chrbte. Jadrové rakety stredného a malého sú totiž určené predovšetkým pre európske bojisko. Ich likvidácia bola podporená práve poznaním, že proti nim prakticky neexistuje obrana.