Rusko nedovolí biologické experimenty USA pri svojich hraniciach

Ruská strana opakovane vyjadrovala obavy z aktivít Pentagonu “pri umiestnení biomedicínskych laboratórií v tesnej blízkosti ruských hraníc. V roku 2015 ministerstvo zahraničia v tejto súvislosti pripomenulo takzvané “Centrum pre výskum verejného zdravia R. Lugara” na okraji hlavného mesta Tbilisi, pod ktorého strechou je pevne “predpísaný” lekársky výskum divízie americkej armády

Vedúci oddelenia ruského ministerstva zahraničných vecí komentoval vyhlásenie bývalého ministra pre štátnu bezpečnosť Gruzínska o pokusoch na ľuďoch vykonávaných USA v gruzínskom laboratóriu. Informujú Ria Novosti.

Rusko neumožní Američanom vykonávať biologické experimenty na svojich hraniciach. Oznámil to v utorok riaditeľ odboru zákazu šírenia jadrových zbraní a zbraní ruského Ministerstva pre kontrolu zahraničných vecí Ruskej federácie Vladimir Jermakov.

Komentoval tak vyhlásenie bývalého gruzínskeho ministra bezpečnosti Igora Giorgadze, že Spojené štáty vykonávali v gruzínskych laboratóriách experimenty na ľuďoch.

Uviedol, keď komentoval prácu odborníkov z Pentagonu s biologickými materiálmi v Gruzínsku, že Spojené štáty v skutočnosti používali susedov ako “pokusné morčatá”.

“Okamžite sme začali klásť otázky americkým kolegom  a nepripustíme, aby ich vojenskí biológovia  robili niečo neprípustné pri ruských hraniciach,” uviedol Jermakov.

“Čo sa deje v Gruzínsku, podľa nášho hodnotenia – je práca amerického vojenského oddelenia na území Gruzínska s biologickým materiálom. Používajú nášho suseda, našich gruzínskych kolegov, partnerov, ako morčatá,” dodal.

Jermakov poznamenal, že “nemôžeme určiť, čo sa tam deje”. Podľa neho “neexistuje prístup k najcitlivejším priestorom ani pre gruzínskych špecialistov, materiál je z USA dodávaný prostredníctvom diplomatickej pošty”.

Ruská strana opakovane vyjadrovala obavy z aktivít Pentagonu “pri umiestnení biomedicínskych laboratórií v tesnej blízkosti ruských hraníc. V roku 2015 ministerstvo zahraničia v tejto súvislosti pripomenulo takzvané “Centrum pre výskum verejného zdravia R. Lugara” na okraji hlavného mesta Tbilisi, pod ktorého strechou je pevne “predpísaný” lekársky výskum divízie americkej armády.

Moskva je presvedčená, že sa americké a gruzínske úrady snažia skryť pravý obsah a účel jednotky americkej armády, ktorá študuje najmä nebezpečné infekčné choroby. Gruzínska strana považuje obavy za zbytočné a vyhlasuje, že laboratórium sa zaoberá výhradne vedeckým výskumom. Ruské ministerstvo zahraničia uviedlo, že Moskva bude hľadať oficiálne vysvetlenie USA o činnostiach laboratória v Gruzínsku, kde sa mohli vykonávať experimenty na ľuďoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.