Rusko samo odstúpi z Rady Európy ak to bude potrebné, tvdí Sergej Lavrov

“Nemyslím si, že účasť v Rade Európy je pre Rusko dôležitejšia, než účasť Ruska v Rade Európy pre európske krajiny. To je môj pevný postoj, “uzavrel minister.

Rusko “neurobí radosť” tým, ktorí ho chcú vylúčiť z Rady Európy a odíde samo, vyhlásil minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore s televíznym kanálom Euronews.

“Vstúpili sme do Rady Európy za predpokladu, že poskytuje celoeurópsky, univerzálny a legálny humanitárny priestor. Tí, ktorí tento priestor práve porušili tým, že porušili štatút nelegitímnej činnosti, aby ruskú delegáciu zbavili rovnakých práv s ostatnými delegáciami, dobre vedia, čo robia, “povedal.

Minister dodal, že “nech sa väčšina tých, ktorí chápu provokatívny charakter tohto plánu veľmi malej, ale veľmi hlučnej skupiny krajín, nech sa s týmito krajinami popasujú”.

“Pretože aby sme uspokojili niektoré ambície niektorých politikov v niekoľkých európskych hlavných mestách, myslím, že je jednoducho neprijateľné zničiť celoeurópsku organizáciu,” zdôraznil.

Lavrov vyjadril nádej, že ľudia “majú odvahu a ducha, aby tomu nedovolili.”

Šéf ruského ministerstva zahraničia poznamenal, že “počul vyhlásenie ruských poslancov, že ak táto hanba bude pokračovať, Rada Európy si sama podpíše rozsudok.”

“Nemyslím si, že účasť v Rade Európy je pre Rusko dôležitejšia, než účasť Ruska v Rade Európy pre európske krajiny. To je môj pevný postoj, “uzavrel minister.

Spor PACE a Ruska

Vzťahy medzi Ruskom a Radou Európy prechádzajú ťažkým obdobím. Konflikt vyústil v rokoch 2014-2015, kedy boli ruskí poslanci zbavení niekoľkých práv kvôli ich názorom na Krym. Moskva vyhlásila, že je nemožné pracovať za takých podmienok a prestala sa zúčastňovať na rokovaniach.

Koncom júna minulého roka sa situácia zostrila. Moskva zmrazila časť platieb do rozpočtu organizácie, a to až do úplného obnovenia právomocí delegácie v PACE. Zároveň ruská strana pokračovala v práci na ratifikáciu základných dokumentov.

V marci PACE uznala, že opatrenia Moskvy viedlo k finančným ťažkostiam: musela znížiť rozpočet organizácie o deväť percent, deficit predstavoval 1,5 milióna eur.

V októbri generálny tajomník Thorbjørn Jagland oznámil, že Rusko by mohlo byť vylúčené z počtu členov štatutárnych orgánov Rady Európy, ak neobnoví príspevkov do rozpočtu organizácie do polovice roka 2019.