Ruský raketový systém Avangard Hypersonic, pri ktorom slovo obrana stráca zmysel

V polovici októbra Vladimir Putin oznámil, že Rusko v najbližších mesiacoch uvedie do prevádzky komplexy “Avangard”.

Rusko má približne 528 balistických rakiet na zemi a ponorkách, avšak pre ukončenie existencie Spojených štátov ako štátu je postačujúce len malá časť z nich.

Spojené štáty nemajú významnú ochranu proti balistickým strelám. V súčasnej dobe sa krajina môže len s obmedzeným úspechom pokúsiť vyvinúť systém, ktorý by prinajmenšom mohol zostreliť rakety, ktoré boli vypustené “malými mocnosťami”, ako je KĽDR, píše sa v publikácii National Interest.

Washington sa v minulom storočí snažil vytvoriť ochranu pred balistickými strelami: program Safeguard v šesťdesiatych rokoch a program Reaganových “hviezdnych vojen” v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Avšak “žiadny rozumný človek” sa nemôže domnievať, že budúce programy budú schopné zaručiť, že budú tak nepriestupné, že môžu zastaviť každú z hlavíc blížiace sa rýchlosťou 20-krát rýchlejšie ako je rýchlosť zvuku.

National Interest teda trochu fatalisticky zdôrazňuje, že najnovšia zbraň Ruska bola vytvorená doslova preto, aby prenikla do obrany, ktorá jednoducho nie je a je nepravdepodobné že bude.

V polovici októbra Vladimir Putin oznámil, že Rusko v najbližších mesiacoch uvedie do prevádzky komplexy “Avangard”.

Na začiatku marca oznámil pred federálnym zhromaždením vytvorenie systému “Avangard”, ktorý je schopný lietať v hustých vrstvách atmosféry na medzikontinentálne vzdialenosti, s Hypersonickou rýchlosťou prekračujúcou 20 násobnú rýchlosť Machu. V júli oznámilo ruské ministerstvo obrany zahájenie sériovej výroby hypersonických hlavíc “Avangard”.