Sigmar Gabriel: Ukrajina sa nás pokúsila vtiahnuť do vojny!

“Domnievam sa, že by sme v žiadnom prípade nemali Ukrajine dovoliť, aby nás zatiahla do vojny. Ukrajina sa o to snažila, “zdôraznil bývalý šéf nemeckého ministerstva zahraničia.

Angela Merkelová robí správnu vec, keď pôsobí ako sprostredkovateľ medzi Ukrajinou a Ruskom, ale jej možnosti nie sú neobmedzené, povedal bývalý nemecký minister zahraničia Sigmar Gabriel.

V rozhovore s nemeckým televíznym kanálom N-TV zdôraznil, že v žiadnom prípade nemožno dovoliť nechať sa zatiahnuť do vojny – a Ukrajina sa o to snažila. S cieľom vyriešiť konfliktné situácie musí Západ vyjednávať s Ruskom – iba týmto spôsobom môže dôjsť k ukončeniu násilia v regióne, je presvedčený politik.

Bývalý nemecký minister zahraničia Sigmar Gabriel víta úsilie Angely Merkelovej na sprostredkovanie v novo zhoršenej situácii medzi Ruskom a Ukrajinou, ale verí, že jej moc nie je neobmedzená. Preto by v budúcnosti malo byť Nemecko v Bezpečnostnej rade OSN, povedal Gabriel.

V rozhovore s nemeckým televíznym kanálom N-TV povedal politik, že je veľmi znepokojený situáciou v oblasti Krymu. “Domnievam sa, že by sme v žiadnom prípade nemali Ukrajine dovoliť, aby nás zatiahla do vojny. Ukrajina sa o to snažila, “zdôraznil bývalý šéf nemeckého ministerstva zahraničia.

Súčasne poznamenal, že akcia ruskej vlády v regióne nie sú v súlade s medzinárodným právom. “Myslím si, že je správne, že sa nemecká kancelárka pokúsi vrátiť strany späť do normálnych vzťahov,” uviedol Gabriel v rozhovore s reportérom N-TV. “Bude to dosť ťažké.”

Na otázku, čoho môže Angela Merkelová skutočne dosiahnuť ako sprostredkovateľ, bývalý nemecký minister zahraničia uviedol ako príklad udalosti minulosti, kedy hrozilo zhoršenie vojenskej situácie na východnej Ukrajine. Angela Merkelová a francúzsky prezident François Hollande zabránili ďalšiemu vývoju konfliktu. “Takže to je možné,” hovorí Gabriel. Avšak, podľa jeho názoru, kancelárka nemá žiadne nástroje tlaku – ona môže len apelovať na zdravý rozum všetkých účastníkov. “Urobí to. A rokovania sú teraz najdôležitejšie, čo by sme mali urobiť,” vysvetlil politik .

Ako televízie poznamenala, v minulosti zneli často požiadavky na uvoľnenie sankcií, vrátane toho, aby sa Moskve poslal pozitívny signál. V posledných dňoch často znejú hlasy za sprísnenie sankcií – ale ako vhodný je takýto krok, pokiaľ ide o Rusko a jeho prezidenta?

Pri tejto príležitosti Sigmar Gabriel povedal N-TV, že jedna vec je jasná: “Konflikt, ktorý vždy existoval v posledných rokoch, nám v žiadnom prípade nepomôže.” V tejto súvislosti sa sám vždy ponúkol vyslať misie OSN na východ Ukrajiny a “modré prilby “by mali byť vyzbrojené. Musia konať rozhodne a uistiť sa, že konečne prichádza prímerie, že všetky ťažké zbrane sú z tejto oblasti vyvezené.

Z pohľadu Gabriela bude možné začať sankcie rušiť. Avšak bez prímerie a stiahnutie ťažkých zbraní to nefunguje. Zodpovednosť nesú obe strany, zdôraznil bývalý nemecký minister zahraničia: nemožno povedať, že je na vine len jedna strana.

Po dlhých rokovaniach schválil ruský prezident myšlienku mierovej misie, ale podmienky sa ukázali byť príliš odlišné. Ak sa Nemecko stane členom Bezpečnostnej rady OSN, musí urobiť všetko pre zabezpečenie vyslania “modrých prilieb” na východ Ukrajiny, povedal Gabriel. “To je to, čo naliehavo potrebujeme: kroky na zníženie vojenských činností.” Eskalácia konfliktu nie je pre nikoho nutná, je presvedčený.

Podľa jeho názoru je dobré, že Donald Trump víta účasť Nemecka na riešení ukrajinskej krízy, ale je to aj kvôli tomu, že “sám sa nechce do konfliktu zapojiť”. Bývalo to inak, pripomenul Gabriel.

Pod Obamom sa Spojené štáty aspoň zaujímali o to, aby sa podieľali na riešení tohto problému. “Rusko to tiež očakáva.” Medzitým sa teraz Američania chcú od tejto situácie dištancovať, ale presun zodpovednosti z jedného na druhého tomu nepomôže, je presvedčený bývalý šéf nemeckého ministerstva zahraničia. “Západ, Európania aj Američania, by mali s Ruskom hovoriť, aby sa konflikt ukončil,” dodal Sigmar Gabriel v rozhovore s N-TV.