Slovenské elektrárne sa prepadli do straty

Ak sa štát odmieta vyjadrovať k situácii v Slovenských elektrárňach a dovolí zlé rozhodnutia managementu podniku kompenzovať zvyšovaním ceny energie pre bežných spotrebiteľov, tak potom štát teda ministerstvo hospodárstva ako akcionár zlyháva a ide proti záujmom občanov tejto krajiny. Otázka je sa v čí prospech?

Náš najväčší výrobca elektriny sa dostal do červených čísel. Podľa údajov o hospodárení štátnych podnikov z dielne rezortu financií v tomto roku dosiahne spoločnosť Slovenské elektrárne stratu vyše 21 miliónov eur. A v budúcich rokoch tento mínus ešte porastie. Dôvodov je podľa analytikov viacero – nevýhodné obchody na komoditnej burze, ale i „zakliate“ Mochovce, informuje portál HNonline.sk.

Štátne podniky bývajú obvykle pre rozpočet prínosom – tento rok do štátnej kasy nalejú firmy, ktoré čiastočne alebo úplne vlastní, vyše 400 miliónov eur.

Najviac štátu prispievajú už tradične práve spoločnosti z energetického sektora.

Kým rebríčku dlhodobo kraľuje SPP, ktorý na dividendách a superdividendách odvedie tento rok 300 miliónov, tentoraz energetika obsadila aj opačné prvenstvo. Slovenské elektrárne, ktoré vyrábajú približne 70 percent elektriny v republike, sa totiž dostali do straty.

Kým ku koncu roku 2018 rezort financií očakáva záporný výsledok hospodárenia vo výške 21,3 milióna eur, na konci ďalšieho roku mínus narastie až na 246 miliónov.

Akcionári sa k situácii vyjadrovať nechcú.

Rezort hospodárstva, ktorý má na starosti 34-percentný štátny podiel v slovenských elektrárňach, podobne ako aj druhý významný akcionár EPH, sa odvolali na vedenie firmy.

„Riadenie spoločnosti Slovenské elektrárne je v kompetencii manažmentu firmy, preto nebudeme z pozície jedného z akcionárov komentovať prevádzkové záležitosti,“ skonštatoval hovorca EPH Daniel Častvaj.