Štatistiky ukazujú strmý pokles popularity Emmanuela Macrona. Podporuje ho len štvrtina Francúzov

Dôchodky

Popularita francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona dosahuje po ďalšom poklese už len 25 percent. Vyplýva z výsledkov prieskumu, ktoré prinieslo najnovšie vydanie francúzskeho nedeľníka Journal de Dimanche.

Výsledky prieskumu inštitútu IFOP, ktorého sa medzi 9. a 17. novembrom zúčastnilo 1957 ľudí, ukázali, že oproti minulému mesiacu klesla spokojnosť s francúzskym prezidentom o ďalšie štyri percentuálne body.

Len štyri percentá respondentov pritom odpovedalo, že sú s Macronovou prácou “veľmi spokojní”. Možnosť “prevažne spokojných” potom zvolilo 21 percent respondentov. “Prevažne nespokojných” je 34 percent opýtaných, ďalších 39 percent je dokonca “veľmi nespokojných”.

Podľa agentúry AFP zodpovedajú výsledky prieskumu dlhodobému trendu, kedy sa francúzski voliči postupne obracajú proti svojmu prezidentovi. S podobnou situáciou sa totiž stretávali aj Francois Hollande (2012-2017) a Nicolas Sarkozy (2007-2012).

Macron sa tak v súčasnosti stále teší väčšej podpore, než aká sa po rovnakej dobe pôsobenia v úrade dostávala Hollandovi (20 percent). U Sarkozyho však išlo o 44 percent.

Výsledky prieskumu boli zverejnené len jeden deň po celonárodnom proteste proti stúpajúcim cenám pohonných hmôt, ktorého sa zúčastnilo 240 tisíc ľudí. Podľa analytikov bola demonštrácia odrazom rozsiahlej nespokojnosti s hlavou štátu.