Štátu hrozí, že firmám za kauzu ministra Plavčana zaplatí až 200 miliónov eur

Až 41 firiem žiada od ministerstva školstva 200 miliónov eur, na ktoré si robia stále nárok. Odstúpiť od zmlúv nemienia.

Za minuloročnú kauzu s eurofondmi hrozia Slovensku stále problémy. Ministerstvo školstva ešte z čias Petra Plavčana totiž pred medializáciou prípadu stihlo podpísať 62 zmlúv s víťaznými firmami. Informuje portál HNonline.sk.

Niektoré už od zmlúv odstúpili, no väčšina tak neurobila. V hre je tak stále zazmluvnených 200 miliónov eur za projekty, na ktoré od Európskej únie financie nedostaneme.

Viac ako rok od kauzy s dotáciami, ktorá stála hlavu aj exministra školstva Petra Plavčana, nie je problém stále vyriešený.

Po prevalení informácie, že peniaze sa rozdelia pochybným schránkovým firmám, Európska komisia jednu výzvu zrušila.

Pri druhej za 300 miliónov eur sa podpisovali ďalšie zmluvy, ministerstvo ich stihlo podpísať 62. Vtedy nová ministerka školstva Martina Lubyová výzvu na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier pozastavila a začala sa vnútrorezortná kontrola. Firmy potom ministerka požiadala, aby od zmlúv odstúpili samy.

Podľa informácií HN tak zatiaľ urobilo len 19 z celkového počtu 62. Ministerka však bola optimistka a ešte v lete tvrdila, že po vyhlásení nových výziev rezortom väčšina firiem od zmlúv odstúpi, aby sa s projektmi o peniaze mohli uchádzať opäť. Nestalo sa tak.