Stoltenberg hľadá dohodu medzi Tureckom a USA o kúpení ruského systému S-400

S-400 je priamym konkurentom amerického raketového systému PAC-3 Patriot pre leteckú obranu a Terminálu High-altitude Area Defence alebo THAAD

Je možné, že dlhoroční spojenci v NATO, Turecko a Spojené štáty uzavrú dohodu o kúpe ruských protiraketových systémov S-400, a to napriek rastúcemu antagonizmu medzi Washingtonom a Ankarou, povedal Jens Stoltenberg. Informuje Washington Times.

Lídri severoatlantickej aliancie nepretržite pracujú so svojimi americkými a tureckými partnermi, aby pomohli obom krajinám vyriešiť ich pokračujúci rozpor okolo nákupu ruského protiraketového systému S-400.

Generálny tajomník Jens Stoltenberg uznal potenciálny úskalia tureckého plánu nákupu systému S-400, ale pritom zdôraznil význam Turecka v celosvetových operáciách pod vedením Američanov a aliancie.

Stoltenbergove pripomienky prichádzajú v čase, keď zákonodarcovia amerického Kongresu a Trumpova administratíva presadzujú plány zabrániť Turecku kúpiť ďalšiu generáciu stíhačiek F-35 Joint Strike Fighter. Zákonodarcovia pre tento fiškálny rok zablokovali predaj stíhačiek F-35 ako odplatu za tureckú odvahu kúpiť ruský raketový systém S-400.

Od zavedenia do ruského arzenálu v roku 2007 bol systém protileteckej obrany S-400 Triumf, známy tiež leteckou navigačnou technikou SA-21 Growler. Neskôr prevzal ochranu Moskvy ako protilietadlový raketový systém.

S-400 je priamym konkurentom amerického raketového systému PAC-3 Patriot pre leteckú obranu a Terminálu High-altitude Area Defence alebo THAAD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.