SÝRIA: V Idlibe vznikla demilitarizovaná zóna, potvrdilo Turecko

Pásmo bude pod dohľadom koordinovaných tureckých a ruských hliadok.

Demilitarizovaná zóna v sýrskej provincii Idlib bolo vytvorená a ťažké zbrane z nej boli odsunuté. Dnes o tom informovalo turecké ministerstvo obrany, ktoré citovala agentúra Reuters.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová krátko predtým oznámila, že z demilitarizovaného pásma v Idlib sa stiahlo viac ako 1000 ozbrojencov. Termín pre odsun “radikálnych povstalcov” z pásma v Idlib je 15. október, spresnila Zacharovová.

Rusko a Turecko sa tento mesiac v ruskom Soči dohodli na vytvorení demilitarizovaného pásma, ktoré v Idlibe oddelí povstalecké územie od oblastí kontrolovaných sýrskou vládou.

Idlib je poslednou zo sýrskych provincií, ktorú sýrska vláda nemá pod kontrolou. Jej veľkú časť ovládajú radikálne a povstalecké skupiny.

Na základe dohody zo Soči mali byť z demilitarizovaného pásma do dnešného dňa stiahnuté všetky ťažké zbrane, tanky, raketové a mínometné systémy všetkých opozičných skupín. Pásmo potom bude pod dohľadom koordinovaných tureckých a ruských hliadok.

Rusko-turecká dohoda odvrátila hrozbu ofenzívy, ktorú pripravovala sýrska armáda. Boje v Idlibe, kde žijú tri milióny ľudí, by podľa varovaní OSN znamenali humanitárnu katastrofu.