Tajné príkazy umožnili britskej MI5 páchať trestnú činnosť tri desaťročia

Článok je pozoruhodný tým, že odhaľuje zločinné pokrytectvo britských vlád, ktoré dodnes poučujú iné štáty o dodržiavaní zákonnosti, ľudských práv či dokonca morálky.

Agentom britskej tajnej služby (MI5) bolo tajne umožnené páchať trestné činy v krajine už takmer tridsať rokov, informovali The Times.

Ako noviny poznamenali, tieto podrobnosti vyšli najavo v diskusii začatej vo veci združení organizácií pre ľudské práva, ktoré tvrdia, že takáto politika porušuje základné ľudské práva.

Ako sa ukázalo na zasadnutí Najvyššieho súdu vo Veľkej Británii, agentom a informátorom tajnej služby (MI5) bolo tajne povolené páchať zločiny v krajine takmer tridsať rokov, uviedli The Times.

“Tajná a skrytá” politika mohla dovoliť MI5 účasť vo  “vraždách, mučeniu, sexuálnom obťažovaní alebo iných závažných trestných činoch”, ak usúdila, že je v štátnom záujme.

Ako denník napísal, sankcie za trestné činy bola prvýkrát uznané na britskom súde, keď združenie organizácií zaoberajúcich sa ľudskými právami vyhlásilo, že táto politika bola nezákonná.

Podľa združenia by to mohlo viesť k porušeniu základných ľudských práv, ako je zákaz mučenia.

“Je to tak vtedy, keď sa služby môžu samostatne obdariť imunitou voči trestnému právu,” povedal Ben Jaffee, advokát zastupujúci záujmy združení.

Táto politika bola prvýkrát verejne uznaná v marci, kedy Theresa Mayova zverejnila skôr tajné nariadenie, ktoré upravuje trestnú činnosť tajnej služby.

Poriadok, ktorý sa minulý rok  aktualizoval a bol podpísaný predsedníčkou vlády, umožňuje nadriadeným agentov MI5 povoliť svojim podriadeným, aby sa dopustili zločinov, aby získali spravodajské informácie, ktoré môžu pomôcť vyšetrovaniu agentúry v súvislosti s terorizmom a špionážou.

Ako The Times uviedlo, nové informácie o tejto politike sa objavili na rokovaní o prípade, ktorý podali dve organizácie zaoberajúce sa ľudskými právami z Londýna a dve zo Severného Írska.

“Chceme vedieť, či existuje vládna politika, ktorá umožňuje agentom MI5 spáchať beztrestné trestné činy, ako je mučenie a vražda. Aj keď naše spravodajské služby hrajú dôležitú úlohu pri zaisťovaní bezpečnosti tejto krajiny, nevyplýva z toho, že agenti môžu mať právo bez obmedzenia porušovať zákon. Ak takáto vládna pozícia skutočne existuje, vláda by o tom mala informovať poslancov a verejnosť a tiež ju otvoriť pre právnu a parlamentnú kontrolu, “uviedla Maya Foaová šéfka organizácie Reprieve, jedna z organizácií zaoberajúcich sa ľudskými právami.

Právnik Jaffee na súdnom zasadnutí poznamenal, že táto politika “tak či onak” platila od deväťdesiatych rokov. Hoci táto téma nebolo riešená na súde, je pravdepodobné, že táto trestná politika bola uplatnená, kedy dôstojníci MI5 školili agentov počas konfliktu v Severnom Írsku.

Podľa právnych dokumentov, ktoré podal Ben Jaffe, je táto situácia verejne dôležitá, pretože “v minulosti by povolenie k účasti na trestnej činnosti činiteľovi mohlo viesť k vážnym porušením základných ľudských práv”.

Spravodajské agentúry, ministerstvo zahraničia a ministerstvo vnútra Spojeného kráľovstva tvrdí, že podrobnosti tejto politiky nemožno verejne oznámiť z dôvodov národnej bezpečnosti, dodali The Times.