Talianska Liga Mattea Salviniho rekordne rastie v popularite. Hnutie 5 hviezd zaostáva za volebným výsledkom

Prieskum verejnej mienky zverejnený v sobotu ukazuje prehlbujúcu sa priepasť medzi Ligou Mattea Salviniho a jej koaličným partnerom Hnutím 5 Hviezd.

Denník Corriere della Sera zverejnil prieskum agentúry Ipsos, v ktorom sa uvádza, že Liga, ktorú vedie podpredseda vlády, Matteo Salvini, rekordne rastie v popularite, pričom zanecháva čoraz výraznejšie za sebou svojho koaličného partnera.

V novom prieskume až 34,7 percenta Talianov uviedlo, že by hlasovali za Ligu, ak by sa voľby konali tento víkend. To je obrovský nárast oproti 17,4 percentám, ktoré strana Mattea Salviniho získala vo voľbách v marci.

Avšak iba 28,7% uviedlo, že by hlasovali za Hnutie 5 Hviezd, čo je menej než z 32,7% hlasov, ktoré v marci hlasovali za stranu.

Správy prichádzajú v čase značného napätia medzi Rímom a Bruselom v súvislosti s talianskym štátnym rozpočtom, ako aj rastúcim rozdelením v rámci vlády, kde sa nezhody medzi pravicou a ľavicou prehlbujú.

Líder 5 Hviezd Luigi Di Maio, ktorý je aj podpredsedom vlády, sa v pondelok rozhovorom s Corriere della Sera zaoberal práve týmto napätím  .

“Podpísali sme vládnu zmluvu, ktorú je potrebné rešpektovať obidve strany,” uviedol v súvislosti s politikami, ktoré sľubovala jeho strana, ktoré sa stretávajú s odporom Ligy.

Prieskum tiež ukazuje, že Liga čoraz viac vykráda voličov priamo od koaličného partnera: až 16 percent z tých, ktorí volili 5 Hviezd, prešlo teraz k Salvinimu.

Pre vládu ako celok, ale prieskum priniesol dobrú správu:  57% Talianov si vládu pochvaľuje a je s ňou spokojná.