Taliansky rozpočet musí byť odrazom túžby voličov po zmene, tvrdí premiér Giuseppe Conte

Talianska  vláda má v úmysle znížiť svoj rozpočtový deficit na približne 2,4% HDP, aby splnila sľuby kampane na zavedenie novej rovnej dane a základného príjmu chudobných.

Taliansky premiér Giuseppe Conte vo štvrtok uviedol, že si je “istý” dohodou s Európskou komisiou a Európskou  radou o nových rozpočtových plánoch Ríma. Informuje Politico.

Zdôraznil však aj potrebu vynaložiť viac peňazí na riešenie “sociálnych a hospodárskych núdzových situácií” v Taliansku.

“Táto vláda je výrazom požiadaviek na zmeny, a je prirodzené, že európske trhy a inštitúcie budú chcieť pochopiť, akým smerom sa chceme pohybovať,” povedal Conte taliansky denník Il Corriere della Sera v dôležitom rozhovore .

“Som však presvedčený, že v našich diskusiách s Európskou komisiou budeme schopní preukázať tendenciu rastového manévru, aký sme plánovali na zmenu Talianska,” dodal.

Talianska  vláda má v úmysle znížiť svoj rozpočtový deficit na približne 2,4% HDP, aby splnila sľuby kampane na zavedenie novej rovnej dane a základného príjmu chudobných.

V nebývalom kroku Komisia minulý týždeň vydala “negatívne stanovisko” k plánom Talianska a dala Rímu tri týždne na predloženie alternatívneho rozpočtu. Brusel chce, aby Rím udržal svoj deficit pod 1,6 percenta HDP, aby sa vyrovnal s jeho verejným dlhom, ktorý je v súčasnosti druhým najvyšším v EÚ, po Grécku, na úrovni 131 percent HDP.

“Vo svojich kontaktoch [s Komisiou] zaznamenávam otvorenosť a ochotu dialógu,” povedal Conte. 

“Sme presvedčení, že cieľ nášho deficitu je správny na to, aby sme zaručili realizáciu potrebných opatrení pre krajinu … Spomalenie hospodárstva a sociálne a hospodárske núdzové situácie, ktorým čelí Taliansko, vyžadujú, aby sme pokračovali touto cestou.”

Conte uviedol, že plánuje stretnutie s predsedom Komisie Jean-Claudom Junckerom “veľmi skoro”, aby pokračoval v diskusiách.