Trump sa zišiel s Macronom, budú rokovať o európskych obranných kapacitách

Trump vyhlásil, že si želá “silnú Európu”. Chceme pomôcť Európe, musí to ale byť spravodlivé.

Americký prezident Donald Trump dnes prišiel do Elyzejského paláca v Paríži. Vo francúzskom prezidentskom sídle ho prijal Emmanuel Macron. Ten sa dnes, v predvečer stého výročia konca svetovej vojny, stretáva so zahraničnými hosťami.

Trump dorazil do Elyzejského paláca v plánovaných 11:00 SELČ. Po privítaní Macron novinárom povedal, že bude s Trumpom rokovať o európskych obranných kapacitách. Trump vyhlásil, že si želá “silnú Európu”. Chceme pomôcť Európe, musí to ale byť spravodlivé, povedal. Uviedol, že s Macronom bude jednať aj o obchodných záležitostiach.

Po krátkom rozhovore Macrona a Trumpa medzi štyrmi očami budú spoločne rokovať aj delegácii oboch štátov. Na obed sa k prezidentom pripoja aj ich manželky Brigitte a Melania. Trump následne zamieri na americký vojenský cintorín Aisne-Marne v Belleau neďaleko Paríža, kde uctia padlých vojakov, informuje agentúra Reuters.

Popoludní sa Macron zíde s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v Compiègne severne od francúzskej metropoly, v blízkosti ktorého 11. novembra 1918 podpísali francúzsky maršal Ferdinand Foch a nemecký štátny tajomník Matthias Erzberger v železničnom vozni prímerie, ktoré ukončilo boje prvej svetovej vojny. Macron a Merkelová odhalia spoločne pamätnú dosku a následne zavítajú do múzea.

Na záver dnešného dňa sa Macron stretne s desiatkami predstaviteľov krajín sveta, ktoré sa zúčastnili prvej svetovej vojny. Bude medzi nimi aj český premiér Andrej Babiš. Šéfovia štátov a vlád najskôr zavítajú na výstavu v Musée d’Orsay. Následne ich čaká slávnostná večera.