Trump: Ukončíme zmluvu INF s Ruskom a uzavrieme novú, aj s Čínou

Pri tej všetkej nepriateľskej rétorike voči Číne chce mať Donald Trump dobré osobné vzťahy s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a chce sa s ním stretnúť pri rokovaní G20.

Donald Trump postupne reviduje všetky podľa neho nevýhodné zmluvy pre Ameriku, uzavreté predchádzajúcimi administratívami a uzatvára nové. Informuje FOXNEWS.

Donald Trump začal meniť a vypovedať všetky obchodné zmluvy o clách, kde nastavil výhodnejšie podmienky pre Spojené štáty. Zároveň tiež jeho administratíva kontroluje a reviduje aj vojenské zmluvy, jednou z nich je aj zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), ale ako to vyzerá, tak pôjde o korekciu hlavne z dôvodu ďalších obchodov so zbraňami.

 

Čo vlastne Donald Trump povedal o zmluve INF?

Zmluva nevyhovuje už americkým záujmom, hovorí Donald Trump. Dohody, predovšetkým uzavreté Barackom Obamom poškodzujú Ameriku, jej ekonomiku a bránia zachovaniu nadradenosti predaja zbraní. Zmluvy sú zlé, treba ich zrušiť alebo obnoviť.

Rozhodnutie ukončiť INF bolo urobené pomerne dávno a na ďalších poznámkach či už z Trumpových alebo Boltonových úst už nezáleží, pretože rozhodnutie už bolo urobené. A keď uzavrieť novú zmluvu, potom za výhodných podmienok pre Ameriku. Vzhľadom na tieto okolnosti nemá zmysel analyzovať to, čo Bolton výslovne povedal, aké ospravedlnenie k tomu doplnil Trump.

 

“Čína nie je súčasťou tejto dohody, ale musí byť do nej zahrnutá,” povedal Trump na Fox News.

“Vidíme, že Čína, Irán, KĽDR – všetky zvyšujú svoj potenciál metódami, ktoré by porušili Zmluvu INF, ak by tieto krajiny boli jej signatármi. Pred pätnástimi rokmi bolo pravdepodobné, že existujú príležitosti rozšíriť dohodu a urobiť ju multilaterálnu, ale dnes to v praxi nie je možné, “uviedol John Bolton.

“Nie je možné predpokladať, že Peking sa rozhodne zničiť všetky zbrane, ktoré nie sú v súlade so zmluvou INF,” dodal Bolton.

Kroky americkej administratívy sú v poslednej dobe namierené proti Číne, či už ide o obchodnú sféru, ako aj vojenskú, naposledy úvahy o vyslaní ďalších amerických lodí do taiwanského prielivu.

Pri tej všetkej nepriateľskej rétorike voči Číne chce mať Donald Trump dobré osobné vzťahy s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a chce sa s ním stretnúť pri rokovaní G20.