Trump v OSN odmietol “ideológiu globalizmu” a sľúbil nové sankcie proti Iránu

Americký prezident skritizoval kartel OPEC za vysoké ceny ropy a Nemecko za Severný prúd 2.

Americký prezident Donald Trump vo svojom prejave k Valnému zhromaždeniu OSN povedal, že USA chystajú ďalšie sankcie proti Iránu. Vedľa toho kritizoval ropný kartel OPEC, informuje Asia Times

Trump vyhlásil, že USA “spustili kampaň ekonomického tlaku” na Irán a že po sankciách, ktoré začnú platiť od 5. novembra, budú nasledovať ďalšie. Americký prezident obvinil Irán, že má finančné zisky z jadrovej dohody, ktoré potom využíva na zvýšenie svojho vojenského rozpočtu a nalieva do konfliktov v Jemene a v Sýrii.

Okrem toho Trump obvinil iránskych lídrov z korupcie a okrádanie ľudu. Ako ďalej povedal, USA chcú odrezať iránsky režim od zdrojov.

Prezident USA poďakoval Jordánsku, že hostí utečencov, naopak ani slovo poďakovanie nezaznelo voči Turecku, s ktorým má Washington napäté vzťahy, ani voči Libanonu.

Podľa Trumpa sa USA finančne nezúčastnia novej globálnej dohody o migrácii, ktorú zaštítia OSN. Trump to ospravedlnil tým, že Spojené štáty mienia, že každý štát má právo stanoviť si vlastnu imigračnú politiku v súlade s národným záujmom.

Okrem toho Trump zaútočil na kartel OPEC. “Bránime mnoho z týchto národov zadarmo a ony nás potom využívajú tým, že nám dávajú vysoké ceny ropy. To nie je dobré. Chceme, aby sa zastavilo zvyšovanie cien. Chceme, aby začali ceny znižovať. A od tejto chvíle musia podstatne prispievať na svoju vojenskú ochranu “, povedal Trump.

Trump tiež oznámil, že spoliehanie sa na dodávky zdrojov od jedného dodávateľa môže viesť k vydieraniu a zastrašovanie. Pochválil Poľsko za diverzifikáciu dodávok zemného plynu a varoval Nemecko pred “totálnou závislosťou” na Moskve. Tieto slová prebudili v nemeckej delegácii smiech.

Zaznela tiež kritika Medzinárodného súdneho dvora, ktorý Trump tvrdo označil za “nelegitímny a bez autority”.

Odmietame ideológiu globalizmu a prijímame doktrínu patriotizmu”, dodal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.