Údajného Tóthovho spolupracovníka Kriaka vyhodili z Finančnej správy

Bývalý eštebák, novinárka a veštica. Okruh ľudí z kauzy Kuciakovej vraždy sa rozšíril.

Okruh ľudí, na ktorých ukazujú zistenia médií pri vražde Jána Kuciaka, sa rozširuje. Informuje denník SME. 

Po informácii, že si Marian Kočner najal na špehovanie investigatívnych novinárov svojho kamaráta Petra Tótha, pribudlo tvrdenie, že Kuciaka sledoval bývalý zástupca sledovačky SIS Miroslav Kriak. Informáciu zverejnil týždenník Plus 7 dní.

Kriaka, ktorý v súčasnosti pracoval vo finančnej správe, okamžite prepustili zo zamestnania.

“Od zajtra už u nás nepracuje,” povedala v stredu o Kriakovi pre denník SME hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová.

“Ak je to naozaj pravda, podarilo sa bulvárnym médiám, ako sú denníky SME, N a ďalšie zničiť kariéru ďalšiemu človeku,” reagoval na to Tóth.

Peter Tóth, bývalý novinár a dôstojník SIS, bol v uplynulých rokoch aktívnym spolupracovníkom Kočnera pri jeho hrách, ktorými sa snažili ovplyvňovať verejnú mienku. Terčom ich aktivít boli opoziční politici a novinári, predovšetkým tí, čo kriticky píšu o Kočnerovi aj o vláde Smeru.

Tóth podľa zistení Denníka N policajtom povedal, že pre Kočnera sledoval minimálne piatich novinárov a zbieral o nich informácie, za čo vraj inkasoval mesačne niekoľkotisícové odmeny.

Podľa Tótha a jeho článku, ktorý zverejnil na portáli Datel.sk Denník N klame, používa slovník aj praktiky žurnalizmu 50. rokov. Dokladom toho je aj lživý článok redaktorky Moniky Tódovej o tom, že zakladateľ stránky Ďateľ.sk Peter Tóth „sa priznal“ k sledovaniu Jána Kuciaka pred jeho vraždou.

Lipšic následne na Tótha reagoval oznámením, že podá trestné oznámenie.