Ukrajinské úrady vyhostili z krajiny maďarského konzula

Maďarsko už skôr varovalo, že ak Kyjev berehovského konzula vyhostí, odpovie Budapešť vypovedaním ukrajinskej konzula v Maďarsku.

Ukrajinské úrady vyhostili z krajiny maďarského konzula, ktorý v Zakarpatskej oblasti rozdával ukrajinským Maďarom maďarské pasy. Na odchod z krajiny má 72 hodín, oznámilo dnes vo vyhlásení ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.

Konzul maďarské pasy vydával v meste Berehove (Beregszász), ktoré Maďari zo Zakarpatskej oblasti považujú za svoje centrum. V regióne žije zhruba 150.000 Maďarov. Ich predáci si tam sťažujú na jazykovú a kultúrnu diskrimináciu zo strany ukrajinských úradov.

Ukrajinské ministerstvo zahraničia dnes vo vyhlásení uviedlo, že “dúfa, že sa maďarská strana v budúcnosti zdrží nepriateľských krokov voči Ukrajine a že jej zástupcovia nebudú porušovať ukrajinskú legislatívu”.

Maďarsko už v roku 2011 umožnilo svojim krajanom v cudzine získať občianstvo bez toho, majú v krajine trvalý pobyt. Podľa maďarskej diplomacie je táto prax v súlade s maďarskými zákonmi a normami medzinárodného práva. Ukrajinské zákony ale dvojité občianstvo nepripúšťajú.

Maďarsko už skôr varovalo, že ak Kyjev berehovského konzula vyhostí, odpovie Budapešť vypovedaním ukrajinského konzula v Maďarsku.