USA a Čína balansujú na pokraji vojny v Juhočínskom mori

Počas nedávneho nebezpečného zblíženia amerického torpédoborca ​​Decatur s čínskou námornou loďou Luyang posádka čínskej lode pohrozila Američanom “následkami”, ak nezmenia kurz.

Nedávno sa objavili nové informácie o incidente, ku ktorému došlo medzi americkými a čínskymi vojnovými loďami v Juhočínskom mori, informoval Newsweek. Vtedy v blízkosti sporných Spratleyských ostrovov sa americký námorný torpédoborec Decatur dostal do tesnej blízkosti – asi 40 metrov – k čínskemu torpédoborcovi Luyang.

Z prepisu rokovania medzi dvoma loďami, ktoré mal v dispozícii denník South China Morning Post, je jasné, ako agresívne boli posledné manévre oboch lodí.

 

 

Dokument uvádza, že keď sa americká loď priblížila k torpédoborcovi Luyang, čínsky tím varoval: “Smerujete nebezpečným kurzom. Ak kurz nezmeníte, potom vás čakajú následky. “

Americký torpédoborec odpovedal: “Vykonávame neškodný prejazd.”

Neskôr vyhlásil oficiálny zástupca americkej Tichomorskej flotily, že sa čínska loď priblížila k torpédoborcovi Decatur, vykonala “nebezpečný a neprofesionálne manéver”, ktorý bol nasledovaný sériou “zvýšených agresívnych manévrov”.

Tichomorská flotila amerického námorníctva tiež uviedla, že Američania vykonávali operáciu na zabezpečenie slobodnej plavby u Spratleyského súostrovia. Peking naopak trvá na tom, že torpédoborec Decatur sa správal provokatívne, vstupoval do čínskych vôd.

Medzi Spojenými štátmi a Čínou sa nedávno zostrila rétorika ohľadom práv lodnej dopravy v Juhočínskom mori. Navyše sa to deje na pozadí rastúceho napätia, ktoré vzniklo v dôsledku obchodných sporov medzi Čínou a USA.