USA označili Dánsko za socialistické. Dánsko reagovalo, že Biely dom tvorí “fake news”

Dánsky premiér Lars Løkke Rasmussen napadol toto vyhlásenie na svojej facebookovej stránke. Podľa politika je jeho krajina “pripravená kedykoľvek súťažiť s Američanmi o status najlepšieho sociálneho modelu” a “zakaždým vyhrať”.

Rada ekonomických poradcov v Bielom dome vykonala štúdiu, podľa ktorej životná úroveň v škandinávskych krajinách je “minimálne o 15% nižšia ako v Amerike”. Tieto dáta rozzúrili dánsku vládu. Tá označila správu za “fake news” a uviedla, že je pripravená napadnúť Spojené štáty za označenie “najlepšieho sociálneho modelu” a vyhrať, uviedla CBS News.

Dánsko neustále tvorí špičku v zozname najšťastnejších krajín sveta. Škandinávsky štát však nebol príliš spokojný so spôsobom, aký bol popísaný v správe “Náklady na stratené prínosy socializmu”, zostavenou Radou ekonomických poradcov (CEA) v Bielom dome, napísali CBS News.

Trumpovi autori správy – takme 72 stránkového dokumentu zahrnuli štáty Škandinávie do rovnakej skupiny s Venezuelou. Podľa nich je životná úroveň v Dánsku, Fínsku, na Islande, v Nórsku a vo Švédsku minimálne o 15% nižšia ako v Spojených štátoch.

Dánsky premiér Lars Løkke Rasmussen napadol toto vyhlásenie na svojej facebookovej stránke. Podľa politika je jeho krajina “pripravená kedykoľvek súťažiť s Američanmi o status najlepšieho sociálneho modelu” a “zakaždým vyhrať”.

“Áno, platíme veľké dane, ale na oplátku veľa dostávame!” Napísal Rasmussen.

“Naše deti dostávajú vzdelanie bez ohľadu na ich pôvod. Ak budeme chorí, môžeme ísť do nemocnice a dostať pomoc. Nezáleží na tom, či máme špeciálne poistenie alebo veľký bankový účet. a ak človek stratí svoju prácu, stretáva sa s problémami alebo potrebuje pomoc, potom je spoločnosť pripravená podať mu ruku a vrátiť ho na správnu cestu. “

Mnoho Dánov tiež považuje za sporný argument CEA, že nákup a údržba pickupu v USA je výrazne lacnejšie ako v Dánsku. Medzitým je krajina priekopníkom vo využívaní veterných turbín. Navyše aktívne zvyšuje náklady na automobily, ktoré spotrebúvajú veľa benzínu a plánuje úplný zákaz predaja vozidiel poháňaných uhľovodíkmi do roku 2030, upozornila CBS News.

Oficiálne predstaviteľ opozičnej sociálnej demokracie Nick Haakkerup nazval správu Bieleho domu “zastrašovaciou taktikou” pred nadchádzajúcimi strednodobými voľbami do Kongresu USA. Podľa jeho názoru by táto štúdia mala byť priradená k “fake news”.

V nedávnom článku v New York Times ekonóm Paul Krugman skúmal stav Dánska z hľadiska jeho verejného zdravia, vzdelania a platených daní.

“Je veľmi pravdepodobné, že aspoň polovica obyvateľov Škandinávie je v lepšej finančnej situácii než Američania,” konštatoval expert.