USA sú obvinené z pokusu vytvoriť biologické zbrane

Spojené štáty môžu zmeniť hmyz na “biologické zbrane nového druhu”. S takým varovaním vystúpila skupina vedcov a právnikov, napísal The Independent.

Tím odborníkov vystúpil s ničivou kritikou projektu “Hmyz-spojencami”, ktorý je pod dohľadom Agentúry ministerstva obrany Spojených štátov pre pokročilé rozvojové programy (DARPA).

Teoreticky by tento program mal pomôcť poľnohospodárom prispôsobiť sa rôznym environmentálnym podmienkam pomocou geneticky modifikovaného hmyzu. Experti však varujú: tento zdanlivo nevinný nápad môže viesť k vytvoreniu biologických zbraní, napísal The Independent.

Spojené štáty môžu zmeniť hmyz na “biologické zbrane nového druhu”. S takým varovaním vystúpila skupina vedcov a právnikov, napísal The Independent.

Autori amerického programu “Insect Allies” ( “Hmyz-spojencami”) navrhujú používať hmyz k postreku na poľnohospodárske plodiny s geneticky modifikovanými vírusmi. Takáto akcia bude mať ďalekosiahle dôsledky a vážnu hrozbu pre globálnu biologickú bezpečnosť, tvrdia odborníci.

Výskumná agentúra pre rozvojovú pomoc Ministerstva obrany Spojených štátov (DARPA), ktorá dohliada na projekt, tvrdí, že sa snaží iba ovplyvňovať rast hmyzu pomocou vírusov, aby preniesla genetické zmeny do rastlín. Teoreticky táto “rýchlostná technika” umožní poľnohospodárom prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam. Napríklad bude možné dodať kukurici gén odolnosti voči suchu a nie vopred upravené semená.

Ale tento zdanlivo nevinný nápad bol podrobený ostrej kritike vedeckej komunity. Vedci veria, že je tento plán nebezpečný a že hmyz so syntetickým vírusom bude ťažké ovládať. Poznamenávajú tiež, že ani dva roky po začatí programu DARPA stále nemohla ospravedlniť jeho existenciu.

Zatiaľ čo podľa niektorých zdrojov bolo na projekt už vynaložených 27 miliónov dolárov, a ak vieme, boli vykonávané pokusy s použitím vošiek a blanokrídlovcov na výsadbe paradajok a kukurice.

“Vzhľadom k tomu, že DARPA je vojenská agentúra, považujeme za prekvapujúce, že vzhľadom na jasný a alarmujúci aspektu dvojakého použitia táto štúdia prilákala tak málo pozornosti,” povedal Independentu Felix Beck, právnik univerzity vo Freiburgu.

Guy Reeves, odborník na modifikáciu génu hmyzu v Inštitúte pre evolučnú biológiu inštitútu Maxa Plancka, zdôraznil, že tento program prakticky nie je diskutovaný a zostáva neznámy “dokonca vo vedeckých kruhoch”.

Súčasne podľa neho a napriek stanovenému cieľu je táto technológia skôr biologická zbraň, než tradičný poľnohospodársky nástroj. “Je oveľa jednoduchšie zničiť alebo sterilizovať rastlinu pomocou úpravy génov ako zvýšiť jej odolnosť voči škodcom a herbicídom,” vysvetlil Reeves.

Felix Beck poznamenal, že on a ďalší odborníci netrvajú na tom, že americká armáda chcela vytvoriť biologické zbrane. Ale to, čo sa navrhuje pre poľnohospodárske využitie “jednoducho nevyvoláva dôveru z mnohých dôvodov.”

Po prvé, ak poľnohospodári chcú používať geneticky modifikované vírusy na zvýšenie výnosov, môžu používať konvenčné prostriedky pre postrek. Okrem toho, ak uistenie DARPA, že infikovaný hmyz žije najviac dva týždne, nie je pravda, potom že “ich distribúcia môže byť v zásade neobmedzená”, poznamenali odborníci.

“Program Insect Allies môže byť považovaný za porušenie Dohovoru OSN o biologických zbraniach, ak DARPA neposkytuje vierohodnú motiváciu. To je obzvlášť pravdepodobné, pretože táto technológia môže byť ľahko použitá v biologickej vojne, “uviedla profesorka Silia Vonekiová, odborníčka na medzinárodné právo na univerzite v Freiburgu.

Odborníci publikovali svoj výskum v časopise Science. Vyzvali DARPA, aby zabezpečila transparentnosť programu, aby rozptýlila podozrenia a zabránila podobnému vývoju v tejto oblasti v iných krajinách, uzavrel The Independent.