V Salzburgu začal samit EÚ. Medzi jednotlivými krajinami sú značné rozdiely v otázkach migrácie

Pokiaľ ide o vlastnú migračnú politiku EÚ vrátane azylových pravidiel známych ako dublinské nariadenie, včerajšie rozhovory len potvrdili, že ostré rozdiely pretrvávajú, povedal nemenovaný vyšší úradník EÚ portálu Politico.

V známej salzburskej opere Felsenreitschule (bývalá jazdecká škola) začal včera pred 20:00 večer samit šéfov štátov a vlád Európskej únie. Politici budú v predvečer svojho neformálneho samitu hovoriť hlavne o migrácii a brexite.

Predseda Európskej rady Donald Tusk už popoludní vyhlásil, že by chcel upokojiť napätie, ktoré v posledných týždňoch medzi štátmi EÚ migračná téma opäť vyvoláva. Nie je isté, nakoľko sa mu to podarí, krajiny sú ďalej hlboko rozdelené v otázke reformy azylového systému a niektorým sa príliš nepáčia posledné návrhy na posilnenie  pohraničnej stráže EÚ. Taliansky premiér Giuseppe Conte večer predstavil svoj nový plán, ktorým chce vyriešiť otázku migrantov plávajúcich cez Stredozemné more.

Podľa Tuska by sa ale štáty EÚ by mali skôr sústrediť na to, čo ich spája a čo má pri riešení migrácie zmysel. Teda na lepšiu ochranu vonkajšej hranice a na spoluprácu s tretími štátmi, predovšetkým na severe Afriky. Predseda Európskej rady chce od premiérov a prezidentov zelenú k silnejšej kooperácii s Egyptom a k usporiadaniu summitu únie a Ligy arabských štátov vo februári budúceho roka.

Britská premiérka Theresa Mayová chce využiť svoju prezentáciu na britský pohľad v rokovaniach o brexite a britských návrhov na usporiadanie vzťahov medzi Britániou a Európskou úniou po britskom odchode z európskeho bloku. EÚ dopredu signalizovala, že pozitívne vidí návrhy na spoluprácu v zahraničnej politike a bezpečnosti. Britské plány na hospodársku spoluprácu vraj ale bude treba prepracovať.

Londýn a EÚ však ďalej nevedia rozťať zložitý problém režimu na hranici medzi Írskom a britským Severným Írskom, kde sa obe strany chcú vyhnúť vzniku “štandardnej” hranice. Ak Londýn nevymyslí lepšie riešenie, požaduje EÚ využiť už dohodnuté poistky, ktorá by Severné Írsko de facto udržalo vo vnútri jednotného európskeho trhu. S tým má však britská strana hlboký problém.

Rokovania o “rozvodovej zmluve” s Britániou si vynútia zvolanie mimoriadneho summitu EÚ v polovici novembra.

Migrácia však rezonuje najviac…

Frederica Mogherini uviedla, že existuje všeobecná zhoda medzi krajinami EÚ, aby pokračovali v operácii Sofia – v boji proti pašeráctvu v Stredozemnom mori. Povedala, že budú pokračovať ďalšie partnerstvá s krajinami Afriky a Blízkeho východu, ktoré sa budú diskutovať na stretnutí na vysokej úrovni s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom v New Yorku tento víkend, informuje Politico.

Estónsky premiér Jüri Ratas bol stručnejší. “Dosiahli sme veľa riadením migračnej krízy,” povedal. “Čísla dosť klesli. Situácia na Stredozemnom mori však zďaleka nie je normálna. Potrebujeme lepšiu spoluprácu s tretími krajinami, najmä s africkými krajinami. ”

Vedúci predstavitelia EÚ čoraz viac hľadajú riešenia migrácie mimo územia EÚ, nie je prekvapením, že ani včera v tejto otázke nebola žiadna zhoda.

Pokiaľ ide o vlastnú migračnú politiku EÚ vrátane azylových pravidiel známych ako dublinské nariadenie, včerajšie rozhovory len potvrdili, že ostré rozdiely pretrvávajú, povedal nemenovaný vyšší úradník EÚ portálu Politico.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.