Vedľajší efekt obchodnej vojny: Alibaba vyvíja vlastné čipy, nechce byť závislá na Američanoch

Podľa dát hongkongskej výskumnej spoločnosti Gavekal Dragonomics Čína aktuálne dováža 3x viac čipov, než je sama schopná vyrobiť. Výdavky na polovodičové zariadenia by v krajine mali od roku 2017 do 2020 presiahnuť 60 miliárd dolárov  Krajina skrátka vyvíja veľký tlak na to, aby dosiahla “polovodičovej suverenity”.

Čínska internetová spoločnosť Alibaba bude vyvíjať vlastné čipy, ktoré jej majú pomôcť s vývojom cloudového úložiska a umelej inteligencie, píše agentúra Bloomberg.

Spoločnosť Alibaba sídliaca v meste Chang-čou bude pre ukojenie svojich bezodných ambícií potrebovať silnú hardvérovú podporu, ktorú jej má pomôcť zabezpečiť dcérska firma Pingtou Ge. Tá sa zaoberá vývojom čipov pre umelú inteligenciu a cloudové úložisko a je súčasťou plánov spoločnosti na investíciu 15 miliárd dolárov do výskumu a vývoja umelej inteligencie.

V marci začala Alibaba v šanghajskom metre skúšať platformu, ktorá využíva tváre a hlasy cestujúcich k plateniu cestovného. Rozpoznávací systém osoby identifikuje a spojí priamo s ich Alipay účtami. Až sa skúšobná verzia rozšíri do celého metra, milióny cestujúcich už nebudú potrebovať hotovosť, peňaženku ani mobilný telefón. Dcérska firma Pingtou Ge podľa zdroja blízkeho spoločnosti aktuálne pracuje na dvoch typoch čipov. Jeden bude vyvíjaný pre internet vecí, takže môže vybaviť práve inteligentné reproduktory na staniciach šanghajského metra, druhý by mal nájsť využitie v masívnych serveroch spoločnosti.

 

Alibaba ale môže mať problém s tým, že s vývojom vlastných čipov začala pomerne neskoro.

Spoločnosti Microsoft a Google už dávno majú tímy, ktoré sa vývojom hardvéru a doplnkov k ich cloudovým službám zaoberajú. Čínska internetová firma chce ale svoj prvý čip predstaviť až budúci rok. “V tejto hre sú tak trochu pozadu,” povedal Bloombergu analytik spoločnosti Alliance Bernstein LP Mark Li.

Čína je podľa neho odhodlaná k vytvoreniu vlastného dodávateľského reťazca čipov hlavne kvôli obchodnej vojne so Spojenými štátmi. To, že Alibaba vytvorí vlastné čipy, môže byť zlá správa práve pre americké technologické giganty Nvidia a Intel, ktoré spoločnosti čipy zatiaľ dodávajú. Podľa hovorkyne Alibaba ale nie je dôvod na obavy a vzťahy s americkými firmami sa nemenia.

 

Práve politika amerického prezidenta Donalda Trumpa priniesla krajine varovanie, že sa až príliš spolieha na zahraničné technológie.

A zatiaľ čo Biely dom bojuje za obmedzenie technologického potenciálu Číny kvôli ochrane duševného vlastníctva a bezpečnosti, čínska vláda poskytuje dotácie na výrobu hardvéru a umelú inteligenciu. Čína sa vo výrobe najmodernejších počítačových súčiastok zatiaľ nedokázala vyrovnať krajinám ako je USA, Taiwan a Južná Kórea. Je ale rozhodnutá, že nechce zmeškať ďalšie lukratívne technologické vlny, ktoré detekciu objektov a rozpoznávanie hlasu nepochybne predstavujú.

Podľa dát hongkongskej výskumnej spoločnosti Gavekal Dragonomics Čína aktuálne dováža 3x viac čipov, než je sama schopná vyrobiť. Výdavky na polovodičové zariadenia by v krajine mali od roku 2017 do 2020 presiahnuť 60 miliárd dolárov  Krajina skrátka vyvíja veľký tlak na to, aby dosiahla “polovodičovej suverenity”.