Veľká Británia a NATO pred siedmimi rokmi uvrhli Líbyu do dnešného chaosu, tvrdí Rusko

Veľká Británia a jej spojenci v NATO pred siedmimi rokmi uvrhli Líbyiu do dnešného chaosu zasahovaním do občianskej vojny v Líbyi, povedal Konstantin Kosačev, vedúci medzinárodného výboru Rady federácie.

Britské spravodajské agentúry ohlásili predsedníčke vlády Therese May, že Rusko “chce urobiť z Líbye novú Sýrii” a využiť svojej prítomnosti v krajine, aby ovplyvnilo Západ, napísali britské noviny The Sun, ktoré citovali vysoko postavený zdroj v britskej vláde.
Vedúci medzinárodného výboru britského parlamentu Tom Tagendhat nazval tieto správy “nesmierne znepokojujúcimi” a požadoval, aby britské vedenie reagovalo na túto hrozbu.

“Ak opomenieme obludnosť samotnej myšlienky pripísanej našej krajine (že Rusko bude odtiaľ posielať nelegálnych prisťahovalcov do Európy v ešte masovejšom meradle), poznamenávam len, že Líbyu do súčasného chaosu (vrátane výslednej tragédie masovej migrácie do Európy) pred siedmimi rokmi uvrhli Briti so spojencami v NATO. Cynicky oklamali našu krajinu, ktorá vtedy nemala námietky v Bezpečnostnej rade OSN proti bezletovému režimu nad Líbyou v záujme ochrany civilistov, “napísal Kosačev na svojej stránke na Facebooku.

Podľa politika práve Rusko nedovolilo Británii a spojencom NATO, aby Sýrii premenili na “novú Líbyi”.