VIDEO: Rusko a Japonsko by mohli do konca roka podpísať mierovú dohodu

Súhlasím s Vladimirom Putinom s urýchlením rozhovorov o uzavretí mierovej dohody medzi našimi krajinami, povedal pri schôdzke oboch štátnikov v Singapure japonský premiér Šinzó Abe.

“Souhlaím s prezidentom Putinom, aby sa urýchlilo rokovanie o mierovej zmluve, založené na spoločnom vyhlásení z roku 1956 medzi Japonskom a Sovietskym zväzom”, povedal Abe novinárom po stretnutí s Vladimirom Putinom v Singapure. Informuje The Japan Times.

Abe uviedol, že navštívi Rusko začiatkom budúceho roka na ďalšie rokovania a vyjadril nádej, že “ukončí” nevyriešenú diplomatickú záležitosť.

V spoločnom dokumente sa Moskva dohodla s Japonskom na vrátení dvoch zo štyroch sporných Kurilských ostrovov, akonáhle bude podpísaná mierová zmluva. Cieľom deklarácie bolo obnoviť diplomatické väzby s tým, že skončí vojenské nepriateľstvo.

Sovietsky zväz obsadil ostrovy v auguste 1945 po kapitulácii Japonska v druhej svetovej vojne.

Spor o ostrovy, známe ako Severné ostrovy v Japonsku a Južnej Kurily v Rusku, bránia Japonsku a Rusku k podpísaniu povojnovej mierovej dohody.

Summit medzi oboma štátnikmi bol prvý od septembra, kedy Putin vo Vladivostoku v čase konania Východného ekonomického fóra naraz navrhol, aby obe krajiny uzavreli do konca roka mierovú zmluvu “bez predbežných podmienok”. Abe však tento návrh odmietol a povedal, že je potrebné najprv urovnať spor o skupinu ostrovčekov nad najsevernejším hlavným ostrovom Hokkaidó.

Medzitým prebehli voľby v Japonsku, Šinzó Abe sa stal predsedom Liberálno demokratickej strany a pokračuje v teraz silnejšej pozícii premiéra.

“Než začneme diskutovať o praktických témach, chcel by som vám zablahoželať k vášmu víťazstvu na post predsedu Liberálno demokratickej strany. To nám prináša nádej na pokračovanie nášho dialógu, ktorý sa nedávno začal rozvíjať, “úvodom povedal Vladimir Putin.

“Som rád, že sa dnes s vami opäť stretávam. Rád by som využil túto príležitosť a poďakoval vám za pohostinnosť, ktorú sme dostali v krásnom meste Vladivostok v septembri. Blahoželám vám k úspechu Východného ekonomického fóra, “replikoval japonský premiér.

Obaja predstavitelia ďalej diskutovali o podpore spoločných hospodárskych aktivít na ruských i japonských ostrovoch. Stretnutie sa konalo počas stredajšieho zasadnutia na okraji stretnutí Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) a Ruska.

Podpora spoločných ekonomických aktivít je súčasťou úsilia na vybudovanie dôvery medzi Tokiom a Moskvou, pretože Abe sa snaží vyriešiť spor o tri ostrovy Kunašir, Iturup, Šikotan a Habomajské ostrovy. Abe a Putin schválili plán pre projekty v piatich kľúčových oblastiach, ako je poľnohospodárstvo a cestovný ruch.