VIEME PRVÍ: Česko by malo odstúpiť od paktu OSN o migrácii

Pakt OSN stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou.

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude navrhovať, aby Česko po vzore Maďarska a Rakúska nepristúpilo ku globálnemu paktu Organizácie spojených národov (OSN) o migrácii. Vláda by o tom mala konať budúci týždeň, uviedol predseda. Postoj k paktu chce ešte prebrať s predstaviteľmi ČSSD. Babiš v zhode so svojím rakúskym náprotivkom Sebastianom Kurzom uviedol, že pakt stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou a jeho ustanovenia umožňujú rozdielny výklad, informuje echo24.

“Budem mojim partnerom vo vláde navrhovať, aby sme sa zachovali rovnako ako Rakúsko alebo Maďarsko,” uviedol Babiš v snemovni na otázku poslankyne ODS Zuzany Majerovej Zahradníkovej. “Mne sa ten pakt nepáči. Čakám, že prijmeme koaličné rozhodnutie, “povedal premiér. O záležitosti chce rokovať s ministrami vnútra a zahraničia Janom Hamáčkom a Tomášom Petričkom (obaja ČSSD).

Text nezáväznej dohody, ktorá by mala zlepšiť medzinárodné riešenia utečenecké problematiky, schválila OSN predvlani. Od dokumentu, ktorý bude v decembri oficiálne prijatý v Marakéši, vlani ustúpili Spojené štáty americké. Výhrady k paktu majú aj Poľsko, Taliansko či Japonsko.

Kurz aj vicekancelár Heinz-Christian Strach v stredu ako dôvod rakúskej neúčasti na pakte uviedli zásadné obsahové výhrady. Podľa nich dojednania nepomáha riešiť migračné otázky, ohrozuje rakúsku suverenitu vo veciach migračnej politiky a stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou. Kurz ako príklad uviedol podľa agentúry APA návrhy, ktoré by mohli obmedziť činnosť bezpečnostných úradov pri vyhosťovaní migrantov, alebo tiež myšlienky, ktoré by mohli smerovať k stieraniu rozdielov medzi pracovnou migráciou a právom na azyl. Poľutovanie nad rozhodnutím Viedne vyjadril predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Podľa neho je nerozumné, že EÚ v tejto zásadnej otázke týkajúcej sa budúcnosti nedokáže hovoriť jedným hlasom.

Babiš tiež uviedol, že odmieta prijímať nelegálnych migrantov. “My nebudeme prijímať žiadnych nelegálnych migrantov a to platí,” vyhlásil. Obmedzenie nelegálnej migrácie si sľubuje od “Marshallovho plánu pre Afriku”, odkiaľ utečenci do Európy prúdia, teda od hospodárskej pomoci africkým krajinám.