Vláda zvažuje zavedenie ďalších poukážok. Tento raz pre firmy

Štát sa chystá podporovať podnikateľov, ktorí si výskum objednajú na vysokej škole.

Firma sa spojí s univerzitou a objedná si od nej výskum. Na revanš dostane špeciálnu „zľavu“ od štátu. Tá môže mať podobu inovačného vouchera: štát by teda firmám rozdal finančné poukážky, za ktoré si budú môcť podnikatelia zaplatiť časť výskumu na univerzitách. „Má sa tým podporiť spolupráca medzi firmami a vedou,“ povedala pre HN generálna riaditeľka sekcie podnikateľského prostredia a inovácií na rezorte hospodárstva Miriam Letašiová, píše na portáli HNonline Romana Hlavanda Gogová.

Podľa nej je dôvod  nasledujúci: “Firmy na Slovensku dávajú na vedu len 0,33 percenta výkonu ekonomiky, kým priemer Európskej únie je 1,38 percenta. Primať firmy, aby naliali do slovenskej vedy viac peňazí, je jedným z cieľov akčného plánu inteligentného priemyslu z dielne rezortu hospodárstva, ktorý včera schválila vláda.”

Zatiaľ nie je jasné, koľko peňazí do spájania vedy s biznisom pôjde, ani to, či podpora firiem bude mať podobu špeciálnych poukážok. Minister hospodárstva Peter Žiga totiž hovorí, že biznis môžu motivovať aj daňovými úľavami. Takáto podpora pritom funguje už v súčasnosti: ak podnikatelia investujú do vedy, môžu siahnuť po tzv. superodpočte, teda odrátať si výdavky na výskum z daňového základu.

Kým na Slovensku sa firmy do spolupráce so školami nehrnú, pre firmy v zahraničí je bežné objednať si výskum na univerzite, hovorí rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer. „Dokonca sa predbiehajú, aby mali cieľ ich výskumu ako prví.“

“Napríklad v Nemecku, ktoré patrí medzi lídrov v investíciách do vedy, sú rozšírení podnikateľskí anjeli, ktorí vyhľadávajú a finančne podporujú vedcov”, uvádza portál HNonline.