Voľby v USA: Republikáni udržali Senát, demokrati ale získali Snemovňu

Pokiaľ ide o guvernérske úrady, zaznamenali demokrati veľký úspech v Novom Mexiku, Kansase, Illinois a Michigane, kde doteraz vládli republikáni.

Republikáni v utorkových voľbách v Spojených štátoch podľa prepočtov amerických médií udržali väčšinu v Senáte, o kontrolu nad Snemovňou reprezentantov ale prišli. Prezident Donald Trump je s výsledkom spokojný, na twitteri ho označil za fantastický úspech. Úspešnejší ako republikáni sú demokrati aj v guvernérskych voľbách, v ktorých zatiaľ pripravili republikánov o štyri štáty. Kongres v novom zložení zasadne v januári 2019.

Vedľa nového zloženia celej 435 člennej  Snemovne reprezentantov a tretiny stočlenného Senátu vyberajú Američania tiež guvernérov v 36 štátoch a troch teritóriách, starostu Washingtonu či nové zástupcu v štátnych zákonodarných zboroch.Predvolebné prieskumy naznačovali, že republikáni stratiu Snemovňu reprezentantov, ale udržia Senát. To sa podľa prepočtov médií potvrdilo.

V prípade Senátu, kde republikáni doteraz majú 51 kresiel, budú mať novo podľa The New York Times zrejme 53 kresiel. Naopak v Snemovni reprezentantov získajú väčšinu demokrati, čo bude prvýkrát po ôsmich rokoch. The New York Times po 6:30 SEČ odhadoval, že demokrati budú mať 228 kongresmanov. Ich prevaha tak nebude nijako drvivá. Pre porovnanie, republikáni majú v súčasnosti 235 snemových kresiel.

V súboji o Senát zaznamenali republikáni úspech predovšetkým v Severnej Dakote, Missouri a Indiane, kde pripravili o úrad demokratického obhajcu. Mimoriadne dramatický súboj hlási Florida, kde po sčítaní takmer všetkých hlasov len tesne vedie republikán Rick Scott, ktorý tak má šancu o kreslo pripraviť demokratického senátora Billa Nelsona.

Republikáni udržali senátorský mandát napríklad v Texase, Utahu a Mississippi, demokrati zase na Havaji, v Novom Mexiku či v New Yorku. Senátorské kreslo obhájil aj populárny Bernie Sanders z Vermontu, ktorý kandidoval ako nezávislý, v Kongrese ale hlasuje s demokratmi.

V Snemovni reprezentantov republikáni stratili podľa The New York Times 25 kresiel, čo už prekonalo počet potrebný na to, aby demokrati túto kongresovú komoru ovládli za podmienky, že svoje pôvodné mandáty udržia.

“Dnes v noci to bol fantastický úspech. Vďaka všetkým!” napísal Trump na twitteri v reakcii na sčítanie hlasov. Výsledok tak označil za úspech, hoci sa teraz nebude môcť o Kongres plne oprieť.

 

Pokiaľ ide o guvernérske úrady, zaznamenali demokrati veľký úspech v Novom Mexiku, Kansase, Illinois a Michigane, kde doteraz vládli republikáni. Tesný súboj zviedol demokrat Andrew Gillum na Floride, kde ale nakoniec zvíťazil republikán Ron DeSantis.

Republikáni tiež udržali napríklad Texas, Arizonu, Ohio či Alabamu, demokrati obdobne uspeli v Oregone, Colorade, Havaji či New Yorku, kde demokrat Andrew Cuomo mandát obhájil. Demokrati tiež zvíťazili v Kalifornii.