Vytvorenie americkej vojenskej základne “Fort Trump” v Poľsku nemá zmysel

Ďalšie vojenské výdavky hrozia zhoršením už tak ťažkej finančnej situácie v Spojených štátoch a rozmiestnenie vojenského zariadenia v blízkosti hraníc Ruska by mohlo zhoršiť napätie s Moskvou, píše The National Interest. 

Navyše ďalšie vojenské výdavky hrozia zhoršením už tak ťažkej finančnej situácie v Spojených štátoch a rozmiestnenie vojenského zariadenia v blízkosti hraníc Ruska by mohlo zhoršiť napätie s Moskvou, píše The National Interest. 

Hoci Poľsko patrí medzi európskych lídrov v obranných výdavkoch, nestačí pre krajinu, ktorá sa obáva invázie jedného z jej susedov. Skutočnosťou je, že Varšava sa nechce brániť sama, pretože sa snaží o ochranu Washingtone.

Poľský prezident Andrzej Duda oficiálne pozval amerických vojakov na územie svojej krajiny a dokonca ponúkol Spojeným štátom niekoľko miliárd dolárov výmenou za umiestnenie americkej vojenskej základne, ktorú poľský politik nazval “Fort Trump”. Podľa publikácie sa zdalo, že americký prezident bol takýmto návrhom ohromený. “Keď je nejaká krajina veľmi bohatá a počas rokov dostávala pomerne nákladnú pomoc od Spojených štátov, mala by zdieľať náklady,” citovalo vydanie reakciu Trumpa na Dudove slova.

Avšak, údržba zahraničných vojenských základní je veľmi drahé potešenie. Spojené štáty už ťažko investujú do podpory infraštruktúry svojich vojenských zariadení po celom svete. Samozrejme, prijímajúcej strany zaplatí svoje poplatky na zmiernenie amerického finančného zaťaženia, ale National Interest pochybuje o tom, že poľské príspevky sa budú rovnať vkladu bohatších amerických spojencov.

Prítomnosť základní v zahraničí bola počas studenej vojny ospravedlniteľná, ale teraz zariadenia ako “Fort Trump” nemajú zmysel. Poľsko, rovnako ako Európa ako celok, neochráni Ameriku. Teraz nikto nečaká na ruský útok na Poľsko, pretože ako z histórie vyplýva, bez boja sa nevzdá – okrem toho spojenci NATO sú vždy pripravení na pomoc. Vladimir Putin je “autoritársky vodca”, ale to ho nerobí iracionálnym.

Ďalšia okolnosť, ktorá činí “Fort Trump” bezvýznamým, spočíva v tom, že Európa má porovnateľné ekonomiky a ľudské zdroje so Spojenými štátmi, a preto je schopná vybudovať vlastnú obranu. Navyše vojenské výdavky visia ako značné bremeno na americkom rozpočte – jeho deficit už hrozí nebezpečenstvom prekročenia “červenej línie”. Vzhľadom na to, že generácia amerického “baby boomu” odchádza do dôchodku, Kongres s najväčšou pravdepodobnosťou obetuje vojenské výdavky kvôli náprave finančnej situácie.

National Interest tiež zdôraznil, že “Fort Trump” zvýši napätie s Ruskom, pretože Moskva bude nepochybne túto akciu považovať za nepriateľskú. Navyše podľa publikácie tento krok Spojenými štátmi umožní Putinovi upevniť svoju moc mobilizáciou obyvateľstva na pozadí “hrozieb zo Západu”.

Politické elity Spojených štátov musia prestať “démonizovať” Rusko. Mnohé obvinenia proti Rusku môže Amerika vzniesť sama proti sebe alebo svojim blízkym spojencom – ako príklady možno uviesť vraždu novinára Jamala Chášukdžího Saudskou Arábiou a opakované intervencie USA do volieb v iných krajinách ( vrátane Ruska v roku 1996).

Washington by mal hľadať kompromis s Ruskom a neprovokovať ho, najmä vzhľadom na rusko-americkú paritu v jadrových zbraniach.