Začal koniec “tyranie” dolára!

Obchodná vojna medzi Pekingom a Washingtonom naberá na obrátkach, pričom Čína znížila investície do amerického vládneho dlhu o 7,7 miliardy dolárov – na minimum v posledných šiestich mesiacoch

Hegemónia dolára sa začala rozpadať a svetoví lídri, ktorí predtým uznávali daný stav vecí, sa teraz snažia opustiť americkú menu, napísal Bloomberg.

Napríklad predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v septembri označil situáciu za “absurdnú”, keď Európania sú nútení kupovať vlastný tovar za doláre a francúzsky minister financií Bruno Le Mair otvorene vyhlásil, že chce mať finančné nástroje úplne “nezávislé” na USA.

Rusko, poznamenal Bloomberg, znižuje svoje aktíva v dolárovom vyjadrení kvôli rastúcim rizikám v medzinárodných platbách a Čína spochybňuje dominanciu americkej meny na svetových trhoch s energiou, a uzatvára zmluvy v juanoch.

Takáto zmena v rovnováhe moci je pre Spojené štáty zlou správou, uviedol Peter Coy  autor tohto komentáru. Bezprostredným rizikom pre dolár je používanie politiky amerických finančných sankcií, vrátane proti jeho spojencom vo svete, poukázal Bloomberg.

Vedúci predstavitelia EÚ v reakcii na zasahovanie do ich ekonomickej zvrchovanosti otvorene pracujú na platobnom systéme, ktorý by európskym spoločnostiam umožnil obchodovať so sankciovanými krajinami a bez rizika odvetných opatrení zo Spojených štátov, napísala agentúra.

Dokonca aj v prípade, že Európa čoskoro nevyrieši problém obídenia amerických sankcií, mala by byť snaha k tomu považovaná za súčasť rozšírenej nespokojnosti s dominanciou dolára, a ktorá len rastie, myslí si Peter Coy .

Ako Bloomberg poznamenal, v súčasnosti je jednou z hlavných výhod dolára je slabosť konkurenčných mien: eurozóna sa borí s radom problémov a Čína je stále opatrná v otázke otvorených kapitálových tokov a globálneho obchodu.

Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou sa zhoršili v súvislosti so stiahnutím sa Washingtonu z jadrovej dohody s Iránom, rovnako ako zavedením cla na oceľ a hliník, ako aj hrozbami súvisiacimi so sankciami voči Iránu a európskym spoločnostiam, ktoré tam pôsobia.

Na druhej strane Rusko, ktoré sa snaží dedolarizovat ekonomiku, aktívne nakupuje zlato a predáva americké vládne dlhopisy.

Obchodná vojna medzi Pekingom a Washingtonom naberá na obrátkach, pričom Čína znížila investície do amerického vládneho dlhu o 7,7 miliardy dolárov – na minimum v posledných šiestich mesiacoch