Západná Európa robí s Ruskom veľký biznis a zároveň karhá Maďarsko za vzťahy s Ruskom

Obvinenia proti Budapešti, že sa zbližuje s Moskvou sú neopodstatnené, povedal maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó. “Západoeurópania majú s Ruskom užšie vzťahy ako my,” odpovedal v rozhovore pre Der Standard.

Obvinenia proti Budapešti, že sa zbližuje s Moskvou sú neopodstatnené, povedal maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó. “Západoeurópania majú s Ruskom užšie vzťahy ako my,” odpovedal v rozhovore pre Der Standard.

 

Západná Európa robí s Ruskom veľký biznis a zároveň karhá Maďarsko za vzťahy s Ruskom

“Jediný rozdiel spočíva v tom, že sa pokúšajú skrývať veľké obchody pod povrchnými hádkami,” dodal minister zahraničia.

V rozhovore s Der Standard uviedol maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó, že hlavným cieľom jeho strany Fidesz bolo posilniť protiimigračné sily v rámci Európskej ľudovej strany. Podľa neho sa Európska únia “pohybuje zlým smerom”. Dúfa, že po budúcich voľbách v EÚ sa zloženia Európskej komisie úplne zmení, pretože vo svojej súčasnej podobe vykazuje “veľmi zlé výsledky”, čo značne úniu poškodzuje.

“V roku 2019 sa počet členských štátov EÚ prvýkrát zníži, transatlantické vzťahy, ktoré boli vždy stabilné, sa stali v posledných troch rokoch veľmi krehké, v EÚ došlo k 33 teroristickým útokom, čo malo za následok zabitie viac ako 300 ľudí a viac ako 1 300 zranených, “pripomenul Szijjártó a dodal, že útoky vykonávali ľudia, ktorí prišli do Európy ako migranti. ” To všetko svedčí o zlyhaní existujúcej komisie, “konštatoval minister zahraničia.

Minister tiež komentoval nedávny konflikt s Ukrajinou ohľadom dvojakého občianstva a vzájomného vyhostený konzulov.

Domnieva sa, že v tejto situácii Kyjev porušil medzinárodné právo. Pripomenul, že na území Ukrajiny žije 150 000 Maďarov, ktorí majú obmedzené právo vystúpiť v rodnom jazyku a majú dvojité občianstvo.

Szijjártó je presvedčený, že takéto kroky zo strany Ukrajiny odporujú jej zámeru vstúpiť do NATO a EÚ: “A to všetko sa deje napriek skutočnosti, že sme vždy podporovali Ukrajinu. To je veľmi zvláštne nepriateľstvo. Chcú sa priblížiť EÚ, ale napádajú ľudí s dvojitým občianstvom, pričom jedno z nich je európske. Chcú vstúpiť do NATO, ale nasadzujú jednotky na hranici s jednou z členských krajín aliancie. To je nezmysel. “

Szijjártó tiež zdôraznil, že v otázke Krymu hovorí Budapešť výhradne z pozície EÚ a súčasne nechápe, prečo je Maďarsko obvinených z nadmerného zbližovanie s Ruskom. “Včera sa môj dobrý priateľ Sebastian (rakúsky kancelár Sebastian Kurtz) stretol s prezidentom Putinom štvrtýkrát v tomto roku. Tento rok francúzsky prezident Macron hovoril s Putinom 12krát po telefóne a bol hviezdnym hosťom na Ekonomickom fóre v Petrohrade. Tento týždeň som sa zúčastnil rozhovorov o energetike v Moskve, pri ktorých na čestnom mieste pri stole okolo Putina sedeli štyri najväčšie západné energetické spoločnosti. Preto som už unavený z toho v akom svetle sa vystavuje Maďarsko. Faktom je, že Západoeurópania udržiavajú bližšie vzťahy s Ruskom ako my. Jediným rozdielom je to, že sa pokúšajú skrývať veľký biznis pod povrchnými hádkami. Nie sme blázni, aby sme to ignorovali. “