Západné tajné služby nemajú jasno o okolnostiach Chášukdžího smrti

Nezávislé zistenia západných tajných služieb skôr podporujú správy médií, že novinára v konzuláte zavraždilo komando vyslané zo Saudskej Arábie, uvádza Reuters.

Dva týždne po zmiznutí novinára Džamala Chášukdžího nemajú americké ani európske spravodajské služby jasný obrázok o úlohe, ktorú mohol pri novinárovej smrti zohrať saudský korunný princ Muhammad bin Salmán.

Napísala to agentúra Reuters s odvolaním sa na západné bezpečnostné zdroje. Podľa amerických médií kvôli Chášukdžího prípadu do Turecka v pondelok odcestovala riaditeľka americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Gina Haspelová.

Že má bin Salmán, ktorý de facto krajine vládne, rozhodujúci podiel na Chášukdžího smrti, pretože Saudský bezpečnostný aparát ovláda, je podľa Reuters presvedčených šesť činiteľov amerických a západoeurópskych tajných služieb. Konkrétne dôkazy ale nemajú.

Západné bezpečnostné zložky nemajú ani zďaleka úplný obrázok o tom, čo sa v Saudskom konzuláte v Istanbule stalo.

Nevedia, ako Chášukdží zomrel, ani kam odviezli jeho telo. Napriek široko rozšírenej informácii, že existuje zvukový záznam potvrdzujúci  mučenia novinára  a usmrtenie, nikto zo západných činiteľov k údajnej nahrávke zatiaľ prístup nemal.

Otázka špionážnych informácii o prípadných inštrukciách, ktoré od bin Salmána saudské komando dostalo, nie sú ale presvedčivé. To nastoľuje otázku, či členovia komanda mali Chášukdžího zavraždiť, alebo ho len uniesť a dopraviť do Rijádu.

 

Americký prezident Donald Trump v pondelok v rozhovore pre denník USA Today označil vraždu sudánskeho novinára za “nepodarený komplot”.

Tureckí činitelia podľa Reuters dali západným kolegom slovné informáciu o dôkazoch, ktoré nazhromaždili v Chášukdžího prípade.

Informácie sú vraj detailné a hodnoverné. Nezávislé zistenia západných tajných služieb skôr podporujú správy médií, že novinára v konzuláte zavraždilo komando vyslané zo Saudskej Arábie, uvádza Reuters.