Zástupca USA v NATO hrozí Rusku, že mu zničí rakety!

Rusko opakovane tvrdí, že prísne dodržiava svoje záväzky. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov poznamenal, že Moskva má naopak na Spojené štáty vážne otázky ohľadom vykonávania doložky o zmluve samotnými Američanmi.

Stála zástupkyňa USA pri NATO Kay Bailey Hutchisonová povedala, že Washington zvažuje možnosť zničiť  ruské pozemné rakety, ktoré vraj porušujú podmienky Zmluvy o jadrových raketách stredného doletu (INF) z roku 1987.

Uviedla to na tlačovej konferencii pred zasadnutím ministrov obrany NATO v Bruseli. Podľa zmluvy je zakázané predovšetkým vyvíjať a umiestňovať pozemné rakety stredného a krátkeho doletu.

Je to už druhýkrát v posledných dňoch, kedy sapredstavitelia Spojených štátov vyhrážajú Rusku vojenskou silou. V danom prípade, keď sa doteraz obe strany iba obviňovali z porušovania INF, prešli USA k otvoreným hrozbám vojenskou konfrontáciou. Podľa britského denníka The Guardian je vyhrážanie preventívnym úderom absolútne bezprecedentné po skončení studenej vojny.

Hutchisonová poznamenala, že Washington preferuje diplomatické riešenie problému, zvažuje však ďalšie opatrenia. Podľa nej je otázkou, čo Spojené štáty urobia, keď vedia, čoho je Rusko schopné.

“V tomto prípade budeme skúmať možnosť neutralizácie rakety, ktorá by mohla doraziť do niektorej z našich krajín v Európe alebo na americkú Aljašku. Myslím, že to je v záujme všetkých, a tiež Kanady, “dodala stála predstaviteľka.

Medzi protiopatrenia, ktorá Spojené štáty zvažujú, patrí zničenie rakiet, ktoré sú vo vývoji, povedala Hutchisonová.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg tiež vyhlásil, že Moskva porušuje ustanovenia zmluvy INF. Podľa neho sa jedná o ruské pozemné raketovej strely 9M729.

Moskva reagovala na tieto tvrdenia ohromene a podráždene uviedla, že či si NATO nie je vedomé miery zodpovednosti za svoju rétoriku.

“Máme dojem, že ľudia, ktorí vydávajú takéto vyhlásenia, si nie sú vedomí svojej zodpovednosti a nebezpečenstva agresívnej rétoriky. Kto oprávnil túto dámu robiť takéto vyhlásenia? Americký ľud? Vedia obyčajní ľudia v Spojených štátoch, že nimi platení  tzv. Diplomati sa správajú agresívne a deštruktívne? “Vyhlásila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharová.

Dodala, že podrobnú odpoveď na opodstatnenie tvrdení poskytnú vojenskí odborníci.

V poslednej dobe sa Moskva a Washington vzájomne a pravidelne obviňujú z porušovania zmluvy INF. V Kongrese vyzvali k vypracovaniu dokumentu, v ktorom by sa Rusko obvinilo, že porušuje túto zmluvu, aby Spojené štáty zo zmluvy odstúpili rovnakým spôsobom, ako od zmluvy ABM.

Rusko opakovane tvrdí, že prísne dodržiava svoje záväzky. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov poznamenal, že Moskva má naopak na Spojené štáty vážne otázky ohľadom vykonávania doložky o zmluve samotnými Američanmi.

V Moskve poukazujú na to, že Spojené štáty rozmiestňujú na zemi – na vojenskej základni v Rumunsku a aj v Poľsku – zariadenia schopné vypustiť rakety typu Tomahawk, ktoré sú dohodou zakázané. Ruská strana tiež upozorňuje na skutočnosť, že Spojené štáty vyvíjajú úderné Drony a financujú výskum v oblasti vytvárania pozemných krídlových rakiet.