Záťah proti moslimom vo Francúzsku: šiitsky spolok obhajoval džihád a terorizmus

Chystaný atentát vo Villepinte sa prejavil na francúzsko-iránskych vzťahoch. Podľa francúzskej tlače sa k udalosti viaže rozhodnutie ponechať niekoľko mesiacov neobsadené miesto veľvyslanca Francúzska v Teheráne. Podľa šéfa francúzskej diplomacie je neúspešný útok dôkazom toho, že vzťahy s Iránom vyžadujú “prísny prístup”.

Asi 200 policajtov dnes v rámci prevencie terorizmu zasahovalo v sídle moslimského združenia na severe Francúzska a v domoch jeho hlavných predstaviteľov. Úrady podozrievajú organizáciu “Centre Zahra France” z legitimizácie džihádu a z podpory teroristických hnutí, uviedla agentúra AFP. Francúzsko dnes tiež v súvislosti so zmareným bombovým útokom zmrazilo majetok niekoľkých iránskym subjektom. Podľa niektorých médií sú obe udalosti prepojené.

Operácia v meste Grande-Synthe u Dunkerque začala v 06:00 SELČ a “patrí do rámca prevencie terorizmu”, uviedla francúzska prokuratúra. Podľa zdrojov AFP boli zadržané tri osoby, predovšetkým za nelegálne držanie strelných zbraní. Polícia vykonala celkom 12 domových prehliadok a údajne zhabala zbrane a ďalšie predmety, ďalej vypočula 11 osôb, pričom tri z nich skončili po zásahu vo väzbe. Organizácii Centre Zahra France úrady tiež na pol roka zmrazili majetok.

Spomínaná organizácia je jednou z najvýznamnejších šiitských skupín v Európe, povedal agentúre AFP zdroj blízky vyšetrovaniu. Pod združenie spadá mnoho ďalších skupín, ako napríklad Antisionistická strana či Francúzska federácia šiitov, ktorých prostriedky boli tiež zablokované. Organizácia Centre Zahra France je podozrievaná z ospravedlňovania džihádu a z “výraznej” podpory teroristických hnutí ako je Hamas a Hizballáh.

Palestínsky Hamas aj libanonský Hizballáh majú podporu Iránu. Francúzske úrady dnes tiež informovali o šesťmesačnom zmrazení majetku, ktorý patril iránskym tajným službám a ďalej o majetku dvoch iránskych občanov. Jedného z nich oficiálne vyhlásenie identifikovalo ako Assadulláha Assadího. To je tiež meno iránskeho diplomata, ktorý bol v júli zadržaný v Nemecku pre podozrenie z plánovania útoku vo Francúzsku. Zmarený útok mal na konci júna zasiahnuť zhromaždenie organizované iránskou opozíciou vo Villepinte pri Paríži. Francúzska vláda podľa agentúry Reuters dnes uviedla, že blokovanie majetku s plánovaným útokom súvisí.

“Tento mimoriadne závažný čin, plánovaný na našom území, nemohol zostať bez odozvy,” uviedli v spoločnom vyhlásení francúzske ministerstvo vnútra, zahraničia a financií. Druhú osobu, ktorá sa stala cieľom sankcií, vymenovalo komuniké ako Saída Hašemího Moghadama. Minister financií Bruno Le Maire podľa agentúry AP uviedol, že je potrebné odstrihnúť kanály financovania teroristov.

Chystaný atentát vo Villepinte sa prejavil na francúzsko-iránskych vzťahoch. Podľa francúzskej tlače sa k udalosti viaže rozhodnutie ponechať niekoľko mesiacov neobsadené miesto veľvyslanca Francúzska v Teheráne. Podľa šéfa francúzskej diplomacie je neúspešný útok dôkazom toho, že vzťahy s Iránom vyžadujú “prísny prístup”.

Odborník na islamizmus Romain Caillet citovaný denníkom Le Figaro, má organizáciu Centre Zahra France za združenie blízke Iránu. Francúzska vláda uviedla, že organizácia vznikla v roku 2005. Centrum na svojej facebookovej stránke uvádza, že jeho cieľom je “šíriť posolstvo islamu z pohľadu Proroka a jeho rodiny”.

“Je to veľmi uzavretá komunita. O tom, čo sa deje vo vnútri, sa veľa nevie, pri vchode sú často stráže,” povedala agentúre AFP pod podmienkou zachovania anonymity jedna z obyvateliek Grande-Synthe.

Agentúra AP pripomenula, že mestečko na severnom pobreží Francúzska je známe ako “magnet” pre migrantov usilujúcich o cestu do Británie a centrum pašeráckych aktivít.